Ağız Kokusuna Çözüm: Çinko

Çinko’nun ağız kokusunu önlediğini biliyor muydunuz? Peki, ağız kokusunu kahramanca yok eden Çinko’yla ne kadar yakın olmalısınız?

Ağız kokusunu önlemenin yolları

Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 25’i ve 30’unda bulunan ağız kokusu sorunundan kurtulmak sanıldığı kadar zor değil. Ünlü eczacı Mehmet Müderrisoğlu  ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilen aynı zamanda sosyal ilişkileri de etkileyen bu problemden kurtulmanın yollarını anlattı. Çinko‘nun bu hastalıkta şifa kaynağı olduğunu belirten ünlü eczacı “Tıp dilinde Halitosis olarak bilinen ağız kokusu, sosyal anlamda yarattığı sorunların yanında sağlığımız için bir alarm niteliğindedir. Ağız kokusu, akciğer ve solunum yolu hastalıkları, sindirim sistemi sorunları, karaciğer rahatsızlıkları, bazı kanser türleri, romatizma, diş çürüğü, diş eti problemleri ve ağız kuruluğu sorunlarından oluşabilir. Uzun süren ağız kokusunu ciddiye almak ve tedavi olmak gerekir.” dedi.

Hem Yemek Yiyin Hem de Stresle Savaşın

Çinko ağız kokusuna bire bir

Ünlü eczacı Müderrisoğlu ağız kokusunu önlemek üzere formüle edilmiş ve medikal anlamda çözümler sunan diş macunları ile ağız kokusunda daha etkili sonuçlar alınabileceğini belirterek, “Çinko içeren diş macunlarıyla ağız kokusundan kurtulmak mümkün. Çinko’nun ağız kokusu yapan uçucu sülfür bileşiklerini etkisiz hale getirerek kokuyu ortadan kaldırdığı klinik testlerde görülmüştür. Çinko, bakteri plağı ve diş taşı gelişiminin önlenmesine de yardım eder” dedi.

Ağız kokusu için bitkisel çözüm

Etkili bakım için ne yapmalısınız?

Ağız kokusunun önemli nedenlerinden olan diş eti hastalıklarının önlenmesi de ağız kokusunun oluşmasını engelleyebiliyor: “Etkisi ve güvenirliliği klinik testlerle kanıtlanan klorheksidin içeren diş macunları ile diş eti kanamaları ve diş hastalıklarında etkili sonuçlar alabilirsiniz” diyen Ecz. Müderrisoğlu, şunları belirtti: “Ülkemizin Akdeniz kıyılarında laden otu olarak bilinen Cistus Creticus ekstresi ağız hijyeninin sağlanmasına, dişleri ve diş etlerini mikroplara karşı doğal olarak korumaya yardımcı olur. Cistus içeren bir diş macunu ile etkili bir ağız ve diş bakımı yaparak ağız hijyenini sağlayabilir ve ağız kokusunun önemli bir etmenini ortadan kaldırabilirsiniz. Unutmayın iyi bir diş macunu dişlerinizin koruma kalkanıdır. Dişlerinizi sevin ve koruyun.”

Ağız kokusu nasıl giderilir

Günde 2 defa fırçalayın

Ünlü eczacı şöyle devam etti: “Ağız kokusunun nedenlerinin çoğu ağız içi kaynaklıdır. Bu yüzden ağız kokusuyla mücadelede ilk hedef ağız hijyeninin sağlanması olmalıdır. Ağız hijyeni için en etkili yöntem dişleri düzenli fırçalamaktır. Fırçalama doğru diş macunu ile günde 2 defa ve 2’şer dakika yapılmalıdır. Diş ipi ve ağız çalkalama suyu da kullanılabilir.”

Ağız kokusu sorununuz varsa uzak durun!

Ağız kokusu sorunu yaşayanların, bağışıklık sistemini zayıflatan ve kanserojen triklosan maddesini içeren ağız bakım ürünlerini kullanmamasını öneren  Mehmet Müderrisoğlu “Ağzında ağız içi yaralar yani aft olanlar da SLS içeren diş macunlarından uzak durmalıdır. Oslo Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada bu maddenin aft oluşumunu tetiklediği görülmüştür. Paraben denilen kanserojen madde de bazı diş macunlarında bulunmaktadır. Tüketicinin hassasiyeti nedeniyle bazı firmalar artık paraben içermeyen diş macunları çıkarmaya başladı” diye konuştu.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Sağlık & Mutluluk
  
Meme kanseri belirtileri ile hastalığı erkenden teşhis edin! Kadınlarda meme kanserine yakalanma riski her geçen gün artı...
Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın