Balık Burcu Mitolojisi

Aklınızı karıştıracak Balık burcu mitolojisi:

Aklınız mı karıştı? Sonsuza kadar birbirine zıt şekillerde yüzecek olsaydınız eminim ki sizin de karışırdı. Uçsuz bucaksız bir okyanusta farklı yönlere bakan birbirine bağlı iki  balığın efsanesi hakkında daha fazla şey öğrenin! İlahi cisimlerin su ile buluşmasının ardından doğan gizemli kişilikler…

balık

Sonsuz derinlik: Balık

Balık burcu kişiler, zıt yönlere yüzen iki balığın karşılaştırılmasını simgeler. Evet, arkadaşlarımız biraz karmaşık bir karaktere sahipler. Ama onlar her halükarda Zodyak’ın yardımsever kurtarıcıları!

Mitolojik Geçmişi

Balık Burcu, zıt yönlere yüzen iki balığın karşılaştırılmasını simgeler. Evet, arkadaşlarımız biraz karmaşık bir karaktere sahip. Ama her halükarda Zodyak’ın yardımsever kurtarıcılarıdır.

Latincede “balık” kelimesinin karşılığı “Pisces” olarak belirtilir. Ortaya çıkışı M.Ö. 2300 yılına dayanır ve simgesi Mısırlı bir tabut kapağında bulunmuştur. Böylece Balık burcu, Zodyak’ın en eski burcu olarak kayıtlara geçti.

Yunan efsanelerine göre bir gün, bütün vahşi canavarların babası olarak bilinen Typhon, Olimpos Dağı’ndan indi ve bütün tanrıları korkunç bir şekilde tehdit etti.

Aşk tanrıçası Afrodit, nam-ı diğer Venüs ve oğlu Heros da doğal olarak bu korkunç gürlemeden kaçmak zorunda kaldılar. Afrodit oğlunu ve kendisini birer balık formuna dönüştürerek, Fırat nehrine daldılar. Sonra, iki küçük sevimli balık geldi ve onları güvenli bir bölgeye götürdü.

Ve kaybolmamak için kuyruklarını birbirlerine bağladılar.

İki balık, bu güzel ve centilmen davranışlarından dolayı, Balık burcu olarak cennette bir yer edinerek onurlandırıldılar.

Aynı saldırı, kendisini keçi-balık formuna dönüştüren Oğlak Burcu’nun da başına gelmişti. Ve gün boyunca karayı izleyip, geceleri okyanusun derinliklerine dönüyordu.

Balık Burcu Hakkındaki Diğer Efsaneler

Suriye mitolojisinde Ikhthyes adıyla bilinen Balık burcu hakkında başka bir benzer hikâye mevcuttur. Bir gün isimleri Aphros ve Aphrodite adındaki iki balık, nehrin yüzeyinde inanılmaz büyüklükte gizemli bir yumurtaya rastlar. Sonra bu yumurtayı yuvalarına getirip içini açmaya çalışırlar. İçinden Suriye Afroditi – Ashtarte çıkar. Bu yüzdendir ki, Suriyeliler balık yemeyi reddederler.

Tüm Burçların Mitolojik Geçmişi

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.