Başak Burcu Mitolojisi

Mısır taşıyan bu masum yüzlü (ama aslında sandığınız kadar masum olmayan) Başak burcu kişileri hakkında daha fazla bilgi edinin. Ekinlerin sultanı Başaklar ardında yatan hikaye, bakalım neymiş?

Başak

Masumiyetin Altın Rengi Işıltısı: Başak

Başak burcu, bugün kadar sıklıkla ifade edildiği şekilde iffetli bir kadın ve saflığın simgesi olarak bilinmiştir. Ama bu tasvir tam olarak doğru olmamakla birlikte, Başak burcunun asıl temsil ettiği şey, uçlarında mısır taşıyan haliyle bereketin; mağrur bir şekilde rüzgârla birlikte ağır ağır salınışıyla da zarafetin simgesidir.

Seçici, ayrıntılara önem veren ve zarafet dolu, evet, saflık; ama bildiğimiz anlamda bir melek saflığı değildir bu… Çok daha farklı…

Mitolojik Geçmişi

Zeus ve Themis’in kızı, yıldız tanrıçası Astraea, masum, saf, adaletli ve yer yüzünde kendisine ölümsüzlük bahşedilmiş son kişidir. Ancak o, insanların çirkin ikiyüzlülüğünden ve hırslarından kaçıp kurtulmak istedi ve, yukarıya, yıldızların arasına yerleştirildi. O artık bir “Başak burcu” olarak gökyüzünde yer alıyordu.Mitolojide Astraea, adalet tanrıçası olarak bilinen Terazi ile hep iç içeydi.

Antik kültürlerde, Güneş’in Başak burcundan geçtiği dönemin hasat zamanı olması, bolluk bereket getirmesi, babaların gün boyu çalışıp eve topladıklarıyla gelmesi, annelerin çocuklarını bunlarla besleyip büyütmesi, tüm bunların Başak Burcu’nun karakterine yansıması bir tesadüf değildir.

Dolayısıyla, her yıl yaz sonu, sonbahar başlangıcı günlerinde, ortalığı bir telaşe kaplar.  Meyveler sebzeler toplanır, kışa hazırlıklar yavaş yavaş başlar. Çoğu Başak burcu, doktorluk, bakım ya da muhasebe gibi dikkat gerektiren ve detaylara önem verilen işlerde uzmanlık edinebilirler. Son derece titiz ve iyi analiz edebilen bakış açısı sayesinde – tıpkı samanları ve buğdayları birbirinden sabır ve özenle ayıran bir çiftçi gibidir – hem mecazi hem de gerçek anlamda!

Başak burcunun, Yunan Mitolojisi’nde hasat tanrısı Demeter ile ilişkili olduğu bilinir. Başak burcu ayrıca eski Mısırlılar tarafından Isis, Babiller tarafından ise doğurganlık tanrıçası Ishtar olarak bilinir.

Tüm Burçların Mitolojik Geçmişi

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.