Çalışırken Müzik Dinleyin: Üretkenliğinizi Artıran Müzikler

Çalışma ve Odaklanma

Ofiste bir yandan can sıkıntısıyla baş ederken bir yandan işe odaklanmaya çalışıyorsanız, müziği açın ve üretkenliğinizin ne derece arttığını kendiniz fark edin!

“Allah kahretsin! Kulaklığımı evde unuttum!”

Bazı insanların gününü, ofise kulaklığı almadan gelmek kadar hiçbir şey olumsuz etkileyemez.


Zamanın çoğu iş yerinde geçiyor ve bazen bizi ofiste tutacak şeylere; yani “müziğe” olduğu kadar hiçbir şeye ihtiyacımız olmuyor! Gün içinde caz, indie, pop ve elektronik müziğin mükemmel parçalarının arayışı içinde oluyoruz.

Tüm favori çalma listesinde göz attığınızda, müziğin yaptığınız iş üzerindeki etkisi ve özellikle de hangi tür müziğin en kuvvetli etkiyi yarattığını hiç merak ettiniz mi?

Daha iyi çalışmanıza gerçekten yardım edip etmediğini görmek için, müziğin derin gücü arkasındaki bilimin derinliklerine inmek, ilginç bir deneyim olabilir diye düşündük…

music

Müziği neden seviyoruz?

İster bir Daft Punk şarkısının enerjik temposunu, ister yumuşak bir Jack Johnson şarkısının açılış akordunu dinleyin, her ikisinin de beyniniz üzerinde herhangi bir başka canlıda görülmeyen bir etkisi vardır.

Müzik dinlediğinizde beynin nucleus accumbens adlı bölgesi harekete geçer. Bu, Ventral Tegmental adı verilen beyninizdeki bir grup nöronun içinde yaşayan “mutluluk kimyasalı” dopamin salınımını tetikler.

Beyindeki bu yola Ödül Sistemi adı verilir ve Dopamin bununla çok bağlantılıdır.

Dopamin en sevdiğiniz yiyeceği yediğinizde ya da Twitter’da yeni bir takipçiniz olduğunda açığa çıkan ve çok daha fazlasını istemenize neden olan kimyasaldır.

Şu cümleyi söylemenizin sorumlusu da bu nedenle Dopamindir:

“İki çizburger orgazmla aynı şeydir.” – PBS

Açığa çıkan dopamin miktarı ve bundan aldığımız mutluluk hisleri büyük oranda şaşırma unsuruna bağlıdır.

Örneğin sevdiğiniz yeni bir şarkıya rastladığınızda daha fazla dopamin salınımı olur ve birkaç kez dinlemiş olduğunuz ve en sevdiğiniz şarkılardan birini dinlerseniz daha çok heyecanlanırsınız.

Müzik sizi hayatta tutar

musicians.

Evrim perspektifinden müzik dinlediğinizde keyif almanızın daha da derin bir yönü vardır.

Nörolog ve müzisyen Jamshed Bharucha, müzik gibi yaratıcı alanların, grup kimliği geliştirmemize yardımcı olarak insanların senkronize bir şekilde bağlantı kurmasına izin verdiğini ve birlikte çalışmamızı daha mümkün kıldığını belirtmişti – bu da insan türünü hayatta tutmak için son derece önemli bir avantaj.

Bu grup kimliğinin müzik yoluyla geliştirilmesi okul öncesi çocuklar üzerinde yakın zamanlarda yapılan bir çalışmada görülmüştü.

Çalışmada çocuklar iki kişilik gruplara ayrıldı ve oyuncak kurbağalar gösterildi. Araştırmacılar bu oyuncak kurbağaların şarkı veya egzersizle uyandırılması gerektiğini söyledi.

Psikologlar daha sonra çocukları 24’er çocuktan oluşan iki gruba ayırdı.

Bir grup herhangi bir müzik olmadan bir grup kurbağanın çevresinde yürürken (veya emeklerken) diğer bir grup oyuncak kurbağaların çevresinde dolaşırken şarkı söyledi.

Daha sonra çocuklara bilyelerle dolu tüpler verildi. Çocuklara tüpler verildiğinde altları çıkarak bilyeler yere düşüyordu.

Araştırmacılar eşleştirilmiş çocukların diğerinin bilyeleri toplamasına yardım edip etmediğini fark etti.

Çalışmanın sonuçları birlikte şarkı söyleyen çocukların bilyeleri temizleme konusunda daha yardımcı olduğunu gösteriyordu.

Araştırmacılar müziğin birlik ve empati duygusu geliştirme yolu olarak doğmuş olabileceği sonucuna varmıştır.

Müziğin gücü beyinlerimize kök salmış ve empati kurma, uyum yaratma ve en önemlisi de hayatta kalma ihtiyacından gelişmiştir.

Müzik dinlemek gerçekten işinizde daha iyi olmanızı sağlıyor mu?

Müziğin başkalarıyla bağlantı kurmaya yönelik temel ihtiyacımızla güçlü bir ilişkisi vardır, peki bu, çalışırken müzik dinlediğinizde nasıl bir etki yaratır?

Müzik sıkıcı işleri daha çabuk bitirmenize yardımcı olur

Tatilden döndükten sonra e-postalarınızı temizlemek ya da ayın sonunda excel tablosuna harcamalarınızı yazmak hiç içinizden gelmiyorsa müzik size yardımcı olabilir.

Sevdiğiniz müziği dinlemek keyifli olduğundan sadece işin daha eğlenceli gözükmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda da araştırmanın gösterdiği şekilde işi daha hızlı tamamlamanıza da yardımcı olabilir.

Davranış Sinirbilimi ve Fizyoloji dergisinde yayınlanan bir  çalışmada insanların resimler, harfler ve sayıları tanıma becerisinin, müzik olmadığı zamana kıyasla arka planda rock veya klasik müzik çaldığında daha yüksek olduğu bulundu.

Benzer bir etki montaj hattındaki çalışanlar müzik dinlediğinde de fark edilmişti. Müzik dinleyen çalışanlar daha mutlu ve verimliydi ve daha az hata yapıyorlardı.

Dolayısıyla hangi tip müziği severseniz sevin, bir şey dinlediğiniz sürece, tekrarlayan veya sıkıcı işlerden daha keyif alacak ve bunları daha hızlı yapacaksınız.

Yeni bir şeyler öğrenirken ara verin

Yeni ve karmaşık bilgilerle karşılaştığınızda bilgiyi yakalayıp uygulamanız için daha fazla odaklanma ve akıl enerjisi gerekir.

Örneğin, düz vites araç sürmeyi öğreniyorsanız ya da programlama kodunuzun ilk satırlarını yazıyorsanız müziği kapatmak en iyisi olacaktır.

2010’da University of Wales Institute‘daki araştırmacılar yetişkinlerden belirli bir sırada sunulan bir dizi sesi hatırlamaya yönelik nispeten karmaşık bir görev verildiğinde, müzik dinlerken performanslarının düştüğünü göstermiştir.

Çalışma  “bilişsel” olarak zorlayıcı bilgiler edinme becerinizin müzik dinlerken azaldığını ortaya çıkarmıştır.

Dolayısıyla yeni ve karmaşık bir şeylerle uğraşırken kulaklıklarınızı çıkarın ve öğrenme sırasında dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin.

Yaptığınız işte iyiyseniz müzik işe yarar

Müziğin sihri en çok da yaptığınız işte uzmansanız ortaya çıkar, bu iş ameliyat gibi zor bir iş bile olsa.

Amerikan Tıp Derneği Dergisindeki bir çalışmada arka planda sevdikleri müzik çalarken cerrahların daha iyi çalıştığı (beğenmedikleri müzik ikinci sırada, müzik olmaması en az faydalı) bildirilmiştir.

Daha önce defalarca yaptığınız bir şey üzerinde çalışıyorsanız, komplike bile olsa, beğendiğiniz müziği dinlerken performansınız artabilir ve hata yapma ihtimaliniz azalır.

Mükemmel karışık kaset: Akışı yaratmak için müzik nasıl kullanılmalı?

Müzik zevkleri çok farklı olsa da hangi tarzda olursa olsun en sevdiğiniz müziği dinlemek gerginlik hislerini azaltır.

Yazar Stephen King, hardrock müzik dinleyerek çalışmayı tercih ettiğini söylemiştir (bu müzik türü bazılarımız için herhangi bir şeye konsantre olmak için çok gürültülü olabilir tabii).

İster hard rock ister akustik müzik olsun, müzik size bir şeyler yapma isteği verdiği sürece dinlemek için o müziği seçmelisiniz.

Daha önce dinlediğiniz müziği seçin

Çalışırken, özellikle de beğendiğiniz bir şarkı bulursanız beyniniz çok fazla dopamin salgılayabilir.

O anda yapmaya çalıştığınız işten ziyade müzik üzerinde odaklanmaya başlarsınız.

Yeni bir şeyler öğrenirken dopamin seviyeleri artar ve bulduğunuz yeni şarkı kadar ilgi çekici olmadığından (dolayısıyla onun kadar zevk vermediğinden) işinize odak ve ilginizi kaybetmenize neden olabilir.

Çalışırken en sevdiğiniz şarkılar listesini dinleyin ancak yeni bir şeyler dinlemeniz gerekiyorsa az sözü olan ya da sözsüz şarkılar çalın.

Enstrümental müzik en iyisidir

Çoğu insan için akışı sağlamada etkili olduğu kanıtlanmış birkaç müzik tipi vardır.

Klasik veya enstrümental müziğin sözlü müziğe kıyasla beyin performansını daha fazla zenginleştirdiği gösterilmiştir.

Güçlü odaklanma için, çok çeşitli olmayan ve az sözlü ya da sözsüz müzik en iyisidir.

İpucu: Tüketici Araştırmaları Dergisi‘nde yaratıcı işler için kahve dükkanından gelen sesin bile yeterli olabileceği belirtilmiştir. Makul bir arka plan sesi (elektrik süpürgesi sesi gibi) daha yaratıcı bir şekilde düşünmenize izin verecek ölçüde dikkatinizi dağıtabilir.

Müzik alışık olduğunuz basit işleri kolayca yapmanıza yardım ederken, zorlayıcı yeni bir şeylere geldiğinde yaptığınız işi öğrenene dek müziği kapatmak en iyisi olacaktır.

Herkesin müzik deneyimi farklıdır ancak artık ne şekilde ve neden etkilediğini anladığınıza göre mükemmel çalma listesini daha kolay bir biçimde oluşturacağınız umuyoruz.

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.