Dünyanın En Mutlu Yerlerine Tatil ve Seyahat Rehberi

Tatil Aşkına!

Tatile çıkmanın düşüncesi bile içinizi kıpır kıpır ederken, dünyanın en güzel yerlerine seyahat etmek isterseniz, yola çıkmadan önce rehberimize mutlaka göz atın!

Birleşmiş Milletler her yıl önde gelen ekonomi, psikoloji, sağlık ve kamu politikaları uzmanları tarafından hazırlanan dünyanın en mutlu ülkeleri listesi yayınlıyor. İnsanın içini sevinçle doldurduğu iddia edilen bu yerlerde yaşamıyor olsanız bile oralara gidebilirsiniz ve gitmelisiniz de… İşte listenin başındaki ilk onu ve bu ülkelerde mutlaka görmeniz gereken en önemli yerler…


1. İsviçre

Lucerne‘e kış sonuna doğru gidin. Konserler, fener alayları, geçit törenleri ve her türlü şenliğin yer aldığı “The Carnival of Basel / Basel Karnavalı” diye de bilinen Fasnacht Paskalya öncesinde yapılan ve süper hareketli geçen çok renkli bir festival.

lucerne_switzerland

2. İzlanda

İzlanda’nın dağlık bölgesinde bulunan Landmannalaugar, aşağıdaki fotoğraftan da anlaşılacağı üzere, yürüyüş parkurlarıyla meşhur.

iceland

3. Danimarka

Dünyanın en mutlu ülkelerinden Danimarka‘da bulunmasının yanı sıra, Aarhus çoğunlukla kendi de dünyanın en mutlu şehirleri sıralamasına giriyor. Aynı zamanda da inanılmaz genç bir şehir merkezi nüfusun yüzde 13’ünü öğrenciler oluşturmakta.

aarhus_denmark

4. Norveç

Norveç’teki Pulpit Rock‘e tırmanmak en az iki saat sürüyor, ama tepeye çıktığınızdaki manzara düşünülecek olursa bu çabaya gerçekten değdiğini anlayacaksınız.

pulpit_rock_norway

5. Kanada

Kanada’nın kuzeybatısındaki Nahanni Milli Parkı köpüre köpüre delice akan akarsu kenarına dizili dört kanyon arasında kalıyor. 2-3 günlük kano turları ile rafting ve kano gezileri bu mekanın en popüler turistik aktiviteleri arasında.

nahanni_canada

6. Finlandiya

Güney Finlandiya’da Posio yakınlarında bulunan Riisitunturi Milli Parkı, kardan adamlardan oluşan bir ormanı andırıyor. Arazi zaman zaman çok zorlayıcı olsa ve özellikle de kışlar çok sert geçse de burası zorlu açık hava sporları için kalan en iyi yerlerden.

finland

 

7. Hollanda

Lahey’in güneyinde bulunan Delft’in hareketli eski şehir merkezi sokakların çoğundan geçen kanalları ve yukarıda görülen belediye binası gibi birbirinden güzel tarihi binalarıyla tanınır.

delft_netherlands

 

8. İsveç

Marstrand sahil kesimi en çok 17. yüzyıldan kalma devasa kalesi Carlsten ile bilinir. Aynı zamanda popüler bir yelken destinasyonu ve dünyanın dört bir yanından denizcileri çeken bir etkinlik olan yüksek prestijli İsveç Match Kupası’na da ev sahipliği yapıyor.

marstrand_sweden

 

9. Yeni Zelanda

Tongariro Yeni Zelanda’nın en eski milli parkı ve dünyada ilk kurulan milli parklardan dördüncüsü. Bu nokta aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde ve içinde barındırdığı bir değil, tam üç aktif volkanik dağ ile övünmekte.

new_zealand

 

10. Avustralya

Uluru, ya da Ayers Rock / Ayers Kayası, orta Avustralya’nın Kuzey Bölgesi’nde bulunuyor ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan mekânlardan biri. Bir kum taşı oluşumu olan Ayers Kayası, günün ve yılın değişik zamanlarında renk değiştiriyor — özellikle şafak sökerken ve gün batımlarında, kıpkırmızı parlayarak renkler saçıyor.

uluru_australia

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.