Güneş Yanıkları ve Tedavisi İçin Ne Yapılmalı

Bronzlaşırken sağlığınızı tehlike atmayın, güneş yanıklarına dikkat edin!

Güneş yanıkları, derinin güneş ışığına kısa sürede fakat aşırı miktarda maruz kalması ile oluşuyor. Yaz ayların özellikle saat 11:00 ile 14:00 arası güneş ışınlarının dik açıyla geldiği saatlerde cildin aşırı yanması ile ortaya çıkan güneş yanıkları bazen ağır bir klinik tablo gösterebiliyor. Bronz bir tene sahip olmak; yazın birçok insanın tercihi oluyor ama bunu sağlıklı bir şekilde yapmak büyük önem taşıyor.

Uzmanlar uyarıyor. “Fazla güneşe maruz kalmak, kanser hastalığını tetikliyor.”

Nasıl bronzlaşılır?

,Sağlıklı bronzlaşma

Saat 11 ile 14 arası güneşlenmeyin.

Güneş koruyucu kremler, sizin bronzlaşmanızı değil, yanmanızı engeller. Öncelikle çok açık bir tene sahipseniz yüksek faktörlü koruyucu kremler kullanmakla güneşlenmeye başlayın. İlk gün SDF faktörü 30 olan üründen kullanın. İlerleyen günlerde 15 faktöre kadar düşürebilirsiniz. Unutmayın, ten renginiz 48 saat içerisinde değişmeye başlayacak. Siz ilk gün yeterince bronzlaşmadığınızı zannederek malak gibi güneşin altında yatmayın!

Güneş yanığı nasıl anlaşılır?

Eğer güneş çarpmasına yakın belirtiler gösteriyorsanız ki bunlar; anormal terleme, mide bulantısı, baş dönmesi ve cildinizin aşırı yanmaya ve kızarmaya başlaması gibi belirtiler başladıysa güneş yanığı ile karşı karşıyasınız demektir.

Cildiniz kurumaya ve vücudunuz su kaybetmeye başlar.

Güneş yanıkları nasıl geçer?

güneş yanığı ve tedavisi

Güneş yanıkları genellikle güneşe maruz kaldıktan 1 ile 6 saat sonra kendini belli eder. Bu durumda ne yapmalısınız, bir bakalım.

Öncelikle klinik tablo ağırsa kesinlikle bir hekime görünmelisiniz. Bunun dışında bol (gerçekten bol) sıvı tüketmeli ve yanan bölgelere soğuk kompleks uygulamalısınız.

Ilık veya soğuğa yakın su ile duş alabilirsiniz.

Kesinlikle yanan bölgelere alkol içeren ürünler -özellikle kolonya- kullanmayın. Bu sadece acı hissinizi artıracak ve cildin daha çok kuruyup tahriş olmasına neden olacaktır.

Eğer vücut aşırı şekilde su toplamamış ise nemlendirici kremlerden faydalanabilirsiniz. Fakat yanan bölge su toplamış ise bunları patlatmadan kesinlikle bir sağlık görevlisine danışmanız da fayda var.

Klinik tablonuz ağır değilse, hafif güneş yanıkları için evde yapabileceğiniz bir takım pratik çözümler var.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Sağlık & Mutluluk
  
Meme kanseri belirtileri ile hastalığı erkenden teşhis edin! Kadınlarda meme kanserine yakalanma riski her geçen gün artı...

Güneş yanıkları için;

Bitkisel ürün olarak lavanta yağını, salatalık suyunu, soğuk siyah çay veya zeytinyağını kullanabilirsiniz. Bunlar hem sizin acı hissinizi azaltacak, hem de iltihaplanmasını önleyecektir.

Güneş yanıkları için bir diğer çözüm eczanenize danışarak hametan merhemi kullanabilirsiniz.

Bol sıvı tüketip, buz kompleksi yapabilirsiniz.

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın