Kadınlar, Erkeklerden Daha Fazla Depresyona Giriyor!

Çağımızın en sık rastlanılan hastalığı olan depresyon kadınlarda ne sıklıkla görülüyor? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız haberimizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

shutterstock_192057785

Depresyon hastalığı kadınlarda erkeklere oranla çok daha yaygın bir şekilde görülüyor. İstatistiklere göre; tüm  yaşamları boyunca erkeklerin depresyona girme oranı % 3-12  iken, kadınlarda ise bu oran  % 10-26. Bu oran gösteriyor ki; kadınlar erkeklere oranla 2 kat daha fazla depresyona giriyor.

Türkiye Psikiyatri Derneğinin hazırladığı “Türkiye Ruh Sağlığı Profili Çalışması” raporunda yer alan bilgilere baktığımızda 12 aylık depresif nöbet yaygınlığı kadınlarda % 5.4  erkeklerde  ise % 2.3.

Her yıl yaklaşık olarak 15 Milyon kadın kronik depresyon yaşıyor. Depresyona giren kadınların 3’te 2’si uzmana gitmiyor ve yakın çevresiyle bu durumu paylaşmıyor.

Depresyonun belirtileri nelerdir?

Depresyonun belirtilerini şöyle sıralayabiliriz; değersizlik duygusu, üzüntü, çaresizlik ve umutsuzluk. Kadınlar çoğunlukla depresyondayken uykusuzluk, özgüven eksikliği, iştah azalması ve odaklanma bozukluğu gibi sorunlarla karşılaşıyor.

Kadınlar Neden Erkeklerden Daha Fazla Depresyona Giriyor?

Erkekler depresyondayken alkol kullanımı ve farklı şekillerde eylemde bulunuyor. Kadınlar ise bu yöntemlere başvurmayı tercih etmiyor. Dolayısıyla kadınlar aynı stres etkeni ile karşılaşıldığında daha yoğun belirtiler yaşıyor.

Kadınların erkeklerden daha fazla depresyona girmesinin ise  pek çok sebebi var. Amerika Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH)  kadınların erkeklerden daha fazla  depresyon girme riskini araştırdı ve nedenlerini şöyle sıraladı;

  • İşini kaybetme
  • Eşi ile tartışma
  • Çocuk yetiştirme stresi
  • 10 yaşından önce bir ebeveyn kaybetme
  • Kötü hatıralar içeren bir aile yaşantısı
  • Çocukluk döneminde cinsel ve fiziksel istismara maruz kalma
  • Devam eden bir psikolojik hastalık için destek ve ilaçların alınmaması
  • Doğum sonrası depresyonu

 

 

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.