Kısırlığın 13 Nedeni

Çocuğunuzun olmama nedeni yaşadığınız hayat olabilir mi?

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir çocuk sahibi olamayan çiftleri uyardı. “Günlük hayatınızın parçası olan pek çok şey aslında kısırlığınızın sebebi olabilir,” diyen Taşdemir, üreme sağlığınızı etkileyen alışkanlıklardan uzaklaşarak sperm ve yumurta kalitesinin artırılabileceğini söyledi.

İşte üreme sağlığını etkileyen 13 alışkanlık:

kisirliginedeneleri6

1- Alkol

Anne ya da baba adaylarının gebelik elde edilmesi planlanan birkaç ay önce alkolü bırakmaları gerekiyor. Çünkü; kadının içtiği alkol miktarı arttıkça çocuk sahibi olması zorlaşıyor. Alkol yumurtlamayı, yumurtanın fallop tüplerinde taşınmasını ve embriyonun rahme tutunmasını engelleyerek, gebeliğin oluşmasını önlüyor. Erkeklerde ise alkol, sperm sayısını ve normal yapıdaki sperm oranını azaltıyor.

2- Sigara

Günde 15 adetten fazla sigara içenler ve erken yaşta sigara içmeye başlayan kadınlarda üreme sağlığı daha çok etkileniyor. Sigara içen kadınların gebe kalabilmesi için geçen sürenin 1 yıldan fazla olma ihtimali içmeyenlere göre 4 kat daha fazla. Ayrıca sigara içmek tüp bebek uygulamalarının başarısını da olumsuz etkiliyor. Fazla miktarda sigara içen erkeklerde sperm kalitesi bozuluyor. Sigara bıraktıktan 4 ay sonra ise birçok zararlı etki atlatılabiliyor.

3- Vücut geliştirici ilaçlar

Kadınlarda bu ilaçlar adet düzensizliklerine, yumurtlama düzensizliklerine, adet kanamalarının kesilmesine ve kısırlığa neden olabiliyor. Erkeklerde ise aynı şekilde kısırlığa neden olurken, testislerde atrofi (testislerin küçülmesi) ve sperm sayısının azalması gözlenebiliyor.

4- Tedavi sürecinde kullandığınız ilaçlar

Jinekoloğunuza danışmadan kullandığınız bazı tedavi ilaçları üreme sağlığını etkileyebiliyor. Aynı şekilde erkeklerin de planlı hamilelik sürecinde doktora danışarak ilaç kullanmaları gerekiyor.

kisirliginedeneleri3

5- Cep telefonu

Bu cihazlar özellikle radyasyon yayan diğer cihazlar ile beraber kullanıldıklarında üreme sağlığını olumsuz etkiliyor. Cep telefonlarını vücudunuza temas ettirmemeniz ve üreme organlarınıza yakın yerde taşımamanız gerekir.

6- Elektrikli battaniye

Elektrikli battaniyeler hem ısı, hem de elektromanyetik alan yaratarak üreme sağlığına zarar veriyor. Elektrikli battaniyeler kadınlarda yumurtlama düzensizlikleri ve adet düzensizliklerine yol açabiliyor. Erkeklerde ise sperm sayısı ve hareketliliğinde azalmaya neden oluyor.

7- Dekorasyonda kullanılan ürünler

Ev dekorasyonu ve tamiratında kullanılan birçok ürünün içerdiği kimyasal maddeler kısırlığa neden olabiliyor.

8- Temizlik ürünleri

Ev temizliğinde kullanılan mobilya cilası, çok amaçlı temizleyiciler, halı şampuanları, oda spreyleri, banyo ve tuvalet temizliğinde kullanılan deterjanlar yine aynı şekilde kısırlık yapabiliyor. Bu ürünleri kullanırken eldiven kullanılması ve temizlenen mekanların iyi havalandırılması gerekir.

???????????????????????????????????????

9- Mikrodalga fırınlar

Yapılan araştırmalar sonucunda mikrodalga fırınların kadınlarda adet düzensizliklerine, yumurtlama bozukluklarına, infertilite ve düşüklere neden olduğu ortaya çıktı. Erkeklerde ise sperm sayılarının azaldığı gözlendi.

10- Elektrikli küçük aletler

Bu cihazların birçoğu tek başına zararlı değildir. Aynı anda kullanılan birden fazla cihazın etkileri birleştiği zaman zararlı hale dönüşebiliyor. Bu yüzden çalışan cihazlardan uzak durmak ve kullanılmadıkları zaman fişten çekmek bu cihazların yol açabileceği zararlı etkilerden korunmanıza yardımcı olacaktır.

kisirliginedeneleri2

11- Kişisel bakım ürünleri

Kağıt havlu, tuvalet kağıdı, tampon ve pedler gibi ürünlerin üretilmesi sırasında dioksin adı verilen kimyasal bir yan ürün oluşuyor. Bu madde çay poşetlerinde, kahve filtrelerinde de bulunan bu madde az miktarda toprak, su ve havaya da karışıyor. Dioksin erkeklerde sperm üretimini azaltır ve testis kanserine neden olabiliyor.

Vajinal duşlar da kadın üreme sağlığına zarar veriyor. 1996 yılında yapılan bir çalışmada vajinal duşların gebe kalma olasılığını yüzde 30 azalttığı ortaya çıktı. Özellikle 18 – 24 yaşları arasında vajinal duş kullanımı üreme sağlığına daha çok zarar veriyor.

12- X – Işını

İyonizeonize radyasyona maruz kalınması kadın ve erkek üreme sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu ışın kadınların yumurtalıklarına, erkeklerin ise testislerinde bulunan genetik materyal taşıyan yumurta ve spermlerine zarar veriyor. Bunun sonucunda düşük ve anomalili doğum oranı artış gösteriyor.

13- Uçak yolculuğu

Sık uçak yolculuğu yapan kişiler ve hostesler atmosferik radyasyona maruz kaldıkları için yumurtlama düzensizlikleri yaşayabilir, gebe kalmada zorluk çekebilir ve düşük yapabilirler. Atmosferik radyasyon erkeklerde sperm sayısının ve normal yapıdaki sperm oranının azalmasına neden olur.

 

 

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın