Koç Burcu Mitolojisi

İşte burçların asi çocuğu Koç burcu mitolojisi!

Koç burcu, aynı adı taşıdığı hayvanın simgesiyle belirtilir. Koçlar genellikle olayların tam ortasına sert boynuzlarıyla gözü kapalı şekilde, dümdüz dalar. Size tanıdık geldi mi? Ayrıca unutmayın ki her Koç burcunun içinde minik, sevimli bir kuzu vardır.

Koç burcunun masumiyeti, gizleyemediği coşkulu ve hevesli doğası, onu çok sevilen kişiler yapmaya yeter de artar bile. Ama tabii sert boynuzlarını eğip, ayaklarını kızgınca sürterek hayatla mücadele edebilmesinin yanı sıra, poposunun üstüne düşüp kaldığı zamanlar da yok değil!

Mitolojik Geçmişi

Antik Yunanistan’ın Boeotia Bölgesi Kralı Athamas’ın, karısı Nephala’dan; Phrixus adında bir oğlu, Helle adında da bir kızı vardır. Nephelea öldüğünde, Kralın yeni ve kötü kalpli karısı “Ina”, zaman içinde sürekli kışkırtmalar ve akıl çelmelerle kralın çocuklarına antipati duymasına neden olur ve en sonunda onları kurban etmesi için ikna etti. Bu olup bitenleri cennetten izleyen anne Nephala, çocuklarının hayatını kurtarmak için gökten büyük, cesur bir koç gönderdi.

Antik Mısır Astrolojisinde Koç burcu mitolojisi, kafası koç, vücudu insan olan ve yaratıcılık ile doğurganlığı temsil eden Amon-Ra ile ilişkilendirilir. İbrani Astrolojisi’nde ise, Koç burcu “Teli” ismiyle telaffuz edilir ve “Dünyanın Kuzusu” şeklinde sembolize edilir. Marshall Adaları’nda Koç burcu, bir domuzbalığı olarak tasvir edilmiş. Yeni Zelanda yerlileri olan Maoriler’de ise Koç burcu, Pipiri kelimesinin karşılığıdır.

Aries

Ares: Yunan Savaş Tanrısı

Agresif, kaotik ve yıkıcı, gökleri yerinde oynatan savaş tanrısı Ares, ftarafından yönetilen Mars gezegeni ile ilişkilidir. Bununla birlikte, biçimsel olarak koçla mutlak bir benzerliği de yoktur. O daha çok, Adonis’i öldürmek için yabandomuzuna dönüşebilen bir köpek veya akbaba şeklinde tasvir edilmiştir. Adonis, Ares’in biricik sevgilisi Afrodit’e aşıktır. Kız kardeşi Athena ise, ondan daha disiplinli ve stratejik hareket edebilen bir bilgelik ve savaş tanrıçası olarak biliniyordu.

Koç’un Bir Başka Yüzü: Süt Kuzusu

Koç burçları sorumluluk sahibi, ciddi ve hiddetli tavırlarıyla bilinse de, onları diğer yönüyle tanıyacak olursak son derece kibar, nezaket sahibi ve fedakar insanlar olduklarını söyleyebiliriz. Koç burcu, tıpkı yemyeşil bir çayırda sekerek koşuşturan mutlu bir kuzunun neşesini andıran, tüm yeni başlangıçların temsilcisidir. Genellikle heyecan verici maceraların sınırlarını zorlasa da, onu bazen sakinleşmiş, sessiz sedasız bir yerde otururken görebilirsiniz.

Tüm Burçların Mitolojik Geçmişi

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.