Kova Burcu Mitolojisi

Su taşıyıcısı, cefakar Kovaların hikayesini öğrenmeye hazır olun. Zeus’a taşıdığı sularla yeryüzünde sevdiğini arayan insanların üzerine aşk yağmuru yağdıran Kova burcu, sevginin ve yardımseverliğin görüp görebileceğiniz en pür halini gözler önüne seriyor.

Mitolojik Geçmişi

Truva’nın en genç ve yakışıklı prensi Ganymade, bir gün Tanrı Zeus tarafından fark edildi ve onun gücüne, güzelliğe hayran kalan Zeus, Ganymade’i en özel kulu yapmak ve tüm tanrılara su taşıması için görevlendirmek istedi. Bir gün, devasa bir kartal formuna dönüşerek, prensin üzerine doğru daldı ve onu pençeleriyle yakalayarak kaçırdı.

Zeus’un karısı Hera, prens Ganymade’in sadece bir kul olarak kalmayıp, aynı zamanda kızı olan gençlik tanrıçası Hebe’ye altın kâse taşıma görevi üstlenmesinden dolayı sinirlenmişti.

Tüm bunlara rağmen, Ganymade yeryüzünde yağmura ihtiyacı olan insanlarda çok nazik ve centilmen bir intiba bıraktı. Usulüne uygun olarak yerine getirdiği yağmur yağdırma görevi neticesinde, Zeus, prens Ganymade’i Yağmur Tanrısı yaparak ona Zodyak’ta bir yer vererek, ölümsüzlük bahşetti. Böylece Kova burcu doğmuş oldu.

Kova Burcu Hakkında Diğer Efsanelerkova_

Babiller, on birinci ayda oluşan sağanak yağmurların, Kova burcunun su testisinden taşan sularla ilişkili olduğuna inanıyorlardı.

Mısırlılar ise, her yıl etrafı yıkıp geçen selin Nil Tanrı’sının nehirlere daldırıp çıkardığı su testisi yüzünden oluştuğuna inanıyorlardı.

 

Tüm Burçların Mitolojik Geçmişi

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.