Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

meme kanseri belirtileri nelerdir

Meme kanseri belirtileri ile hastalığı erkenden teşhis edin!

Kadınlarda meme kanserine yakalanma riski her geçen gün artıyor. Araştırmalara göre her 8 kadından biri hayatının bir döneminde bu hastalığa yakalanıyor. Peki, meme kanseri belirtileri nelerdir? Hangi faktörler meme kanseri riskini arttırıyor? Hastalığa yakalandıktan sonra sizi nasıl bir süreç bekliyor?

Günümüzde en yaygın hastalıklardan biri olan ‘meme kanserini’ sizler için İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Serkan İlgün’e sorduk. ” Kadınlar senede bir kez mamografi çektirmeli ve meme cerrahına ya da genel cerrahi uzmanına muayene olmalı,” diyen, İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Serkan İlgün meme kanseri ile en çok merak edilenleri açıkladı.

Öncelikle meme kanseri nedir? Biraz bahseder misiniz? 

Süt bezleri ve kanallarından oluşan meme dokusundan kaynak alan kötü huylu bir hastalıktır. Dünya istatistiklerine göre en sık karşılaşılan kadın kanseridir. Daha çok menopoz sonrası kadınlarda görülürken, son yıllarda ciddi olarak 40 yaş altı kadınlarda da artmaya başladı.

Peki, meme kanserinin görülme sıklığını artıran faktörler neler?

Bu kanserin ülkemizde görülme sıklığının artışı birkaç nedene bağlanmaktadır:

1. Genel olarak kadınlarda ortalama yaşam süresinin artması.

2. Yaşam tarzının ve beslenme alışkanlığının değişimi (yoğun çalışma temposu, stres, obezite, hormonlu besinlerle beslenme, hareketsizlik, vs), üreme fonksiyonlarında farklılaşma (geç doğum, az süt verme, erken adet görme, geç menopoz vs.) meme kanseri sıklığının özellikle ülkemizde artışının en önemli nedenidir.

3. Meme kanseri farkındalığının ve çektirilen mamografi sayısının artması: Toplumda meme kanseri konusunda bilinçlendirme çalışmaları, ücretsiz mamografi çektirme kampanyaları meme kanseri görülme sıklığını artırıyor.

4. Ayrıca ülkemizde nüfusun, dolayısıyla kadın nüfusunun artmasını da bu faktörlere eklememizde fayda var.

Meme kanseri belirtileri neler? Hastalık kendini ne şekilde belli eder?

meme kanseri belirtileri

Meme kanserinin en sık bulgusu memede ya da koltuk altında ağrısız kitledir. Meme başı ya da meme cildinde çekinti ya da çökme görülebilir. Ender olarak meme başında renk değişikliği ve kanlı meme akıntısı meme kanseri habercisi semptomlar olabilir. Çok ileri vakalarda memede yaralar açılabilir

Görülme sıklığının yanı sıra meme kanserinin oluşmasını tetikleyen faktörlerden de biraz bahseder misiniz?

Meme kanseri hastaların yaklaşık %75’i sporadik dediğimiz, herhangi bir risk faktörü taşımayan kadınlarda ortaya çıkıyor. %15’i ailesel geçişli, kabaca %10’u da genetik geçiş gösteriyor. Meme kanserinde vücudun östrojene maruz kalma zamanı arttıkça riskin arttığı kabul edilmektedir. Bu yüzden erken adet görmeye başlamak, geç menapoza girmek, östrojen ağırlıklı doğum kontrol haplarını uzun süre kullanmak ve menapoz sonrası hormon tedavisi kullanmak meme kanseri riskini hafifçe arttırır. Bunun dışında doğum yapmamak ya da 35 yaş sonrası doğum yapmak, obezite yani vücut kitle indeksinin 25’in üzerinde olması meme kanseri riskini arttıran diğer faktörlerdir. Ailede, özellikle anne ve kız kardeşler gibi birinci derece akrabalarda meme kanseri olması, BRCA genleri gibi meme kanserine yatkınlık oluşturan genlere sahip olmak, meme kanseri açısından yüksek risk teşkil eden durumlardır.

Yani kadınlar olarak ne kadar korunmaya çalışsak da her an büyük bir risk altındayız. Peki, meme kanseri tedavisi ve bu süreçteki başarı oranları hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Meme kanserinin tedavisinde birden fazla uzmanlık dalının beraber ve titizlikle çalışması gerekir. Hastalığın erken evrelerde yakalanması çok önemlidir. Böylece ameliyatla kanserin çıkarılması ve memenin korunması sağlanabiliyor. Hastalığın erken evrede yakalanması durumunda kadınların korkulu rüyası olan kemoterapi verilmesinin gerekmediği durumlar da görülebiliyor. Daha ileri evredeki hastalarda ameliyat sonrasında kemoterapi ve takiben radyoterapi gerekebiliyor. İleri evredeki kanserli hastaların bazılarında ise kemoterapinin önce verilerek vücuttaki ve memedeki tümör yükünün azaltılması sağlanıyor. Ardından gerekirse ameliyat ve radyoterapi uygulanabiliyor. Ama kesinlikle meme kanserinde erken teşhis çok önemli. Çünkü erken evre bir meme kanserinden kurtulma şansınız yüzde yüze yakın.

Kurban Bayramı'nda dişlere dikkat
Kurban Bayramı’nda Dişlere Dikkat!
Sağlık & Mutluluk
  
Kurban Bayramı'nda dişlere dikkat edin! Diş ipi kulanın ya da... Kurban Bayramı 2016 geldi çattı. Her bayramda olduğu g...

Peki meme kanserinde erken teşhis nasıl mümkün olabilir?

Meme kanserinin erken teşhisi tedavinin başarısı açısından çok önemlidir. Erken teşhis ile daha önce de belirttiğim gibi meme korunabiliyor, hatta bazı durumlarda kemoterapiye bile gerek kalmıyor.

Erken teşhiste en önemli unsur kadın tarama programlarının oluşturulması ve bu programlar sayesinde kanseri erken evrede yakalayabilmektir. Buradaki soru tarama programlarının nasıl yapılacağıdır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki; 40 yaş üstü kadınlarda mamografi ile yapılan taramalar ile %20-25 oranında sağkalım avantajı sağlanabiliyor. Bu nedenle kadınlar mutlaka senede bir kez mamografi çektirmeli ve meme cerrahına ya da genel cerrahi uzmanına muayene olmalı.

Ayrıca şunu belirtmeliyim ki; tarama programlarının düzgün çalışabilmesi için toplumdaki farkındalık oranının yüksek olması gerekiyor. Toplumda meme kanseri farkındalığını arttırmaya yönelik gerek yazılı gerek görsel medyadaki programlar meme kanserinin erken tanısına yardım edecektir.

Meme kanserini önleyen yiyecek, içecekler veya egzersizler var mıdır?

Genel olarak sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme her türlü kansere karşı en önemli koruyucu faktördür. Bunun için kişinin öncelikle beslenme alışkanlıkları ile yaptığı egzersizi düzenli ve doğru bir şekilde yapması gerekiyor. Haftada toplam 5-7 saat düzenli spor yapılmasının meme kanseri ve diğer kanser türlerinden koruyucu etkiye sahip olduğu gösterildi.

Bol miktarda taze ve sezonuna göre hasat edilmiş meyve-sebzeler, yeşillik çeşitlerini tercih etmelerinde ise fayda var. Hayvansal protein miktarını olabilidiğince azaltmak, bunun yerine bitkisel kökenli proteinleri (mercimek, nohut, fasülye gibi bakliyatlar) olabildiğince arttırmak, yeşil sebzelerden özellikle brokoli tüketmenin faydaları saymakla bitmiyor.

Obezite ise bambaşka bir sorun. Bu hastalığın kalp damar hastalıları kadar çeşitli kanserlere de yatkınlık oluşturduğu kanıtlanmıştır. Bu bakımdan kilo almamak ve eğer varsa fazla kilolardan kurtulmak çok önemli.

Op. Dr. Ahmet Serkan İlgün kimdir?

op dr ahmet serkan ilgun26 Şubat 1980 yılında Çanakkale’de doğan Op. Dr. Ahmet Serkan İlgün 2004 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2005- 2006 yılları arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı’nda çalışan İlgün, Genel Cerrahi ihtisasını 2006-2011 yılları arasında Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladı. İki senelik devlet hizmetini ise Rize Çayeli Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirdi. Op. Dr. Serkan İlgün 2013 yılından beri İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi’nde hastalarını tedavi ediyor. İlgün’ün başlıca ilgi alanları  ise Meme Cerrahisi ve Laparoskopik Cerrahi’dir.

Op. Dr. İlgün hangi burç?

26 Şubat 1980 doğumlu olan Op. Dr. Ahmet Serkan İlgün Yeni Astroloji‘ye göre Balık Maymun burcu. Bu kombinasyona göre oldukça maharetli ve iletişim gücü yüksek olan İlgün, burcuna göre hümanist bir yapıya sahip.

 

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.