Moda Dünyasının 18 Devi

Giyinmenin ihtiyaçtan öteye geçtiği zamanlardan bu yana bilinçsizce de olsa moda kavramı yaratılmış oldu. Yeni felsefeler gelişti, akımlar doğdu… En önemlisi bu trendleri başlatan ‘tasarımcı’ adını alan bir meslek grubu oluştu. Şimdilerde ise moda, podyumda yürüyen mankenlerin yer aldığı,  pahalı fotoğraf çekimlerinin yapıldığı, parlak kağıtlı dergilerde sergilenen milyar dolarlık bir pazarda binlerce trendle karşılaşabileceğiniz bir sektör. Bu noktaya gelene kadar Coco Chanel, Yves Saint Laurent ya da Jean Paul Gaultier gibi moda devlerinin yaşadığı sıkıntılar kaçınılmazdı. Onlar bu gelişimin öncüsü olarak, devrim niteliğindeki çalışmalarıyla isimlerini tarihe kazımayı başardı ve gelecek nesil tasarımcılara örnek oldu. Peki, dünyaca ünlü tasarımcıların karakterleri başarılarını nasıl şekillendirdi? Modayı moda yapan 18 duayen tasarımcıyı bir de Yeni Astroloji burçlarını dikkate alarak değerlendirin.

1- Coco Chanel

coc-chanelKüçük bir şapka dükkanıyla işe başlayan Coco Chanel, zamanla dünyanın en başarılı markalarından biri ‘Coco Chanel’i yarattı. Kadın giyimi konusunda devrimler yapan Chanel’in Yeni Astroloji burcu, yaratıcı bir zihne sahip aynı zamanda da ticaret konusunda başarılı bir Aslan / Keçi. 19 Ağustos 1883’te Fransa’da doğan Chanel 10 Ocak 1971’de yaşamını yitirdi.

2- Yves Saint Laurent

Yves-Saint-Laurent1Fransız modasının öncülerinden biri de Yves Saint Laurent. 1 Ağustos 1936 doğumlu bir Aslan / Fare olan Laourent, burç karakterindeki fantastik bakışını, kadınlara ilk kez papyon giydirerek kanıtladı. 1960 – 70’li yıllarda başarı merdivenlerini hızla tırmanan duayen tasarımcı, kendi ismini verdiği moda evi ile günümüzde dünyanın en çok tercih edilen markaları arasında. Saint Lourent, 2008 yılında yaşamını yitirdi.

3- Donatella Versace 

Donatella-VersaceBir dünya markası yaratan Gianni Versace’nin mirasını devam ettiren kardeşi Donatella Versace, 2 Mayıs 1955 doğumlu bir Boğa / Keçi. Bu kombinasyona göre yaratıcı olduğu kadar seçimlerinde de başarılı olan Versace, ağabeyinin de ilham perisiydi.

4- Donna Karan

Donna-KaranModa dünyasının kalbi Long Island’da düyaya gelen Donna Karan, 2 Ekim 1948 doğumlu bir Terazi / Fare. Hayatının her noktasında uyum ve estetiğe önem veren Terazi ile başarıyı hedefleyen Fare kombinasyonu Karan’ı fazlasıyla yansıtıyor. İsmiyle dünya çapında bir marka olan Karan’ın her tasarımında ya da her defilesinde anlatmaya çalıştığı da parçaların birbiriyle uyumuydu.

5- Gianni Versace

gianni-versaceTartışmasız en iyi tasarımcılardan biri de Gianni Versace’ydi. Kendini tasarımcıdan çok terzi diye tanımlıyordu. Seksi çizgileri ön plana çıkarmayı seven Versace’nin burcu ise Yay / Köpek. 2 Aralık 1946’da doğan ünlü İtalyan modacı, 15 Haziran 1997 günü Florida’da sabah yürüyüşünü yaparken silahla vurularak öldürüldü.

6- Miuccia Prada

miuccia_pradaTasarımlarına yalın ve entelektüel bir çizgi katarak moda dünyasında iz bırakan Miuccia Prada, 10 Mayıs 1949 doğumlu bir Boğa / Öküz. Ciddi bir kadın hakları savunucusu olan Prada, soyadını markalaştırarak güçlü kadın anlayışını modaya taşıdı.

7- Valentino Garavani

Valentino-Garavani11 Mayıs 1932 yılında İtalya Lombardy’de dünyaya gelen Valentino Garavani, zamanını nasıl kullanacağını ve nasıl para kazanacağını bilen bir Boğa / Maymun burcu. Kırmızı elbise tasarımlarıyla tanınan dünyaca ünlü modacı burcunun özelliğini yansıtarak sistematik ilerledi ve kaliteli bir hayata kavuştu. Garavani, günümüzde de başarısını kanıtlamaya devam ediyor.

8- Jean Paul Gaultier

ExpressAşırı uçlara hitap eden tasarımlarıyla Jean Paul Gaultier modaya yeni bir soluk getirdi. 24 Nisan 1952 doğumlu bir Boğa / Ejderha olan ünlü modacının sıra dışı fikirleri burç kombinasyonunu yansıtan bir özellik. Giysilerin tarihinden yola çıkarak, tekniklerinden yararlanan ünlü tasarımcının hayal gücü dikkat çekicidir. Gaultier, akımları ve etkileri birleştirerek, klişelere aldırmayarak, yeniden yorumladığı erkek ve kadın gardırobuyla seksenli yılların ortasından itibaren moda dünyasında egemenlik kurmaya devam ediyor.

9- Tom Ford

tom-fordOn yılını Gucci’nin yaratıcı beyni olarak geçiren, sonra kendi ismini parfüm ve modada markalaştıran Tom Ford, 27 Ağustos 1961 doğumlu bir Başak / Öküz burcu. Dünyaca ünlü tasarımcı, metroseksüel erkek modelinin örnek cazibesi olarak,  hem kendi markasının kampanyalarında hem de reklamlarda boy göstererek, farklı yeteneklerini de ön plana çıkardı Ford’un, sabrı ile yıllarca direnebilen, sonunda keskin zekasıyla başarıyı yakalayabilen bir Başak / Öküz olması çok manidar.

10- Karl Lagerfeld

karl-lagarfeldChanel’i 1980’lerin bir fenomeni haline getirip yüzyılın en önemli markası yapan Karl Lagerfeld, 10 Eylül 1933 doğumlu bir Başak / Horoz.  Burcuna göre hep daha iyisini hep daha heyecanlısını düşleyen ve büyük bir tutkuyla en zoru başarabilen Lagerfeld’in yaşamı, bu özelliğini fazlasıyla anlatıyor.

11- Salvatore Ferragamo

Salvatore-ferragamo14 çocuklu bir ailenin 9’uncu çocuğu olarak İtalya’da dünyaya gelen Salvatore Ferragamo, 5 Haziran 1898 doğumlu, sanatsal konularda yetenekli olan bir İkizler / Köpek. İşe kardeşlerine ayakkabı tasarlayarak başlayan Ferragamo, sıkıntılı bir süreçten sonra, Hollywood yıldızları ile çalıştı. Dünyaca ünlü isimlerin ayak izlerine özel ayakkabı tasarlamaya başlayan Salvatore Ferragamo, Leonardo da Vinci’s Ultimate Masterpiece sergisine sponsor olarak, sanata ne kadar değer verdiğini de kanıtladı. Dünyaca ünlü tasarımcı 7 Ağustos 1960 yılında yaşamını yitirdi.

12- Calvin Klein

calvin-klein46 yıldır imzasını podyumlara taşıyan Calvin Klein, 19 Kasım 1942 doğumlu bir Akrep / At. Zarif stilinden taviz vermeden minimalist tasarımlar sunan Klein, parfüm, jean ve iç giyim alanında da zirvede kalmayı başaranlardan biri. Ünlü tasarımcı tüm hayatını tıpkı bir Akrep / At gibi, sınırları daima zorlayarak ve dokunduğu her şeyi başarıya dönüştürerek yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor.

13- Christian Louboutin 

christian-louboutinİkonikleşen kırmızı tabanlı ayakkabıların yaratıcısı Christian Louboutin, 7 Ocak 1963 doğumlu hızlı ve etkili çözümler bulabilen, enerjik bir Oğlak / Kaplan. Monako Prensesi Caroline’in tesadüfen keşfettiği Loboutin, bugün dünyaca ünlü bir ayakkabı markasının sahibi.

14- Mary Quant

Mary Quant

Londra’da dünyaya gelen Mary Quant, 60’larda yarattığı mini etek trendini tüm dünyaya tanıtarak cesur bir kadın portresi çizdi. Ardından hipster pantolon, plastik çizme ve yağmurluklarla tüm zamanların moda ikonu haline geldi. Quant, 11 Şubat 1934 doğumlu bir Kova / Horoz olarak, tüm sıra dışılığını ve inancını moda sektörüne aktarmayı başardı.

15- Alexander McQueen

alexander-mcqueenYaptığı cesur ve sıra dışı çalışmalarla 1996’da Givenchy’nin baş tasarımcısı olmayı başaran Mcqueen’in Yeni Astroloji burcu Balık / Horoz. 17 Mart 1969 yılında doğan McQueen ,11 Şubat 2010’da annesinin ölüm acısına dayanamayarak intihar etti. 20 yıl boyunca moda endüstrisinde yarattığı taze ve yaratıcı koleksiyonları ile çarpıcı defilelere imza atan Mcqueen, uzun süredir Alexander The Great – Büyük İskender olarak anılıyordu.

16- Pierre Cardin

Pierre-CardinYeni Astroloji burcu Yengeç / Köpek olan Pierre Cardin, 2 Temmuz 1922’de Venedik’te doğdu. 65 yıldır gündemden düşmeyen modacı, 2 yaşında Fransa’ya yerleşti. Fransızlar’ın aşağılamalarıyla mutsuz bir çocukluk geçiren Cardin, duygusal, hırçın ve inatçı karakterinin hakkını vererek,  bugün milyar dolarlarla ölçülemeyen bir servetin aynı zamanda da yeri doldurulamaz bir markanın sahibi.

17- Jimmy Choo

Jimmy-ChooKırmızı halının aranan markalarından biri de Jimmy Choo. Markanın kaderi, isim babası Choo’nun Londra’da küçük bir butik açıp, günün birinde İngiliz moda editörü Tamara Mellon ile tanışması ile değişti. 15 Kasım 1948 doğumlu bir Akrep / Fare olan Malezyalı ayakkabı tasarımcısı,  Mellon ile birlikte, İngiliz kırması marka ile sadece tasarımlara şıklık kazandırmıyor, modayı da belirliyor.

18- Christian Dior

Christian-Dior20. yüzyıla damgasını vuran tarzıyla, dünyanın önde gelen moda evlerinden birinin kurucusu olan Fransız tasarımcı Christian Dior, 21 Ocak 1905 doğumlu bir Kova / Ejderha. Dior yarattığı ‘New Look’ akımı ile kadın kıyafetlerinde devrim yaptı ve savaş sonrası 1950’li yıllarda Paris’i yeniden modanın merkezi haline getirdi. 23 Ekim 1957’de vefat eden başarılı tasarımcı, bir Kova / Ejderha’nın neredeyse tüm özelliklerini yansıtıyordu.

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın