Oğlak Burcu Mitolojisi

Zeus’un üvey annesi olarak efsaneleşmiş Oğlak burcu hakkında daha fazla şey öğrenin. En yüksek dağları tırmanıp aşan, en uzun mesafelerin yılmaz koşucusu Oğlaklarla tanışın!

capricorn

Dünyayı Zirveden İzlemek: Oğlak

Derler ki, Oğlak burcu kişilerinin bu kararlı, dirençli ve hırslı yapısı, tıpkı doğada seke seke oradan oraya koşturan sevimli arkadaşlarımız Oğlaklara benzer. Becerikli mi becerikli, hep ileriye koşan, toplumda statü edinmek için gerekli olan tüm basamakları sabırla tırmanan kişilerdir. Ve en sonunda dünyaya yamaç dağların en tepesinden aşağıyı izlerken bulurlar kendilerini.

Mitolojik Geçmişi

Yunan Mitolojisine göre, Oğlak burcu simgesini, Amalthia adında efsane bir dağ keçisinde alıyor. Zeus’un annesi Rhea, onu doğduktan sonra bütün bebekleri bir güzel mideye indiren Cronos’tan korumak için, bir dağda kimselerin görmeyeceği bir yere saklamış. Böylece bebek Zeus’la karşılaşan dağ keçisi Amalthia, Zeus’u tehlikelerden korumuş ve onun üvey annesi konumuna geçmiş.

Efsaneye göre, bir gün Zeus Amalthia ile neşe içinde oynarken, yanlışlıkla onun boynuzlarından birini kırar ve Amalthia o anda birçok sayıda boynuzu olan bir “Cornucopia”ya dönüştü. Böylece bolluk ve bereketin ölümsüz sembolü doğmuş oldu.

Oğlak Burcu Hakkında Diğer Efsaneler

Yunan mitolojisinden beslendiğimiz bilgilere devam edersek, güçlü Babil Tanrısı Ea, efsaneye göre her gün okyanusun yüzeyine çıkıp uzun uzun karayı izledikten sonra gece olunca su yaşamına geri dönmek zorunda kalan, kafası bedeni keçi, kuyruğu ise balık yüzgeci formunda olan bir varlıktı. Kim bilir tüm gün karadaki yaşamı izlerken ne hayaller kuruyordu, belki de hırslı ve azimli yapısı buradan geliyordur…

Tüm Burçların Mitolojik Geçmişi

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.