Saç Bakımı İçin Uygulayabileceğiniz 10 Gıda Maddesi

Profesyonel saç bakım setlerinin yarattığı etkiye bayılıyor olabilirsiniz  (parlak sağlıklı saçlar her zaman tarzdır) ama bazen kuaföre gidecek zaman bile bulamayız — ya da pahalı kuaför ürünleri bize bir servete patlayabilir. Öyleyse, kilerinizdeki malzemeyle evde yapılabilecek şu kolay maskeleri bir deneyin.

sac-bakimi

1.Parlak saçlar için: Avokado

Elinizin altında kalmış bir kaç tane avokado varsa birazını ezerek saçınızın ortasından uçlarına doğru yedirin. 20 dakika sonra, her zamanki gibi şampuanlayıp saç kremi uygulayın ve süper parlak saçlara hazır olun.

2.Kırık saç uçların bakımı için: Hindistan cevizi yağı

Pahalı saç yağlarını boş verin. Saçlarınızın uçlarına bir kaç damla hindistan cevizi yağı yedirerek kırık uçların elektriklenmesini önleyebilirsiniz.

3-Kimyevi kalıntılardan arındırmak için: Elma Sirkesi

Cansız saçlar moralinizi yerle bir mi ediyor? Saçları bir ay boyunca açık renk sirkelerle durulamak kimyasal kalıntıları atarak saçların daha canlı ve hacimli olmasını sağlar. (Aman iyice durulayın, yoksa çoban salatası gibi kokarsınız).

4-Yağlı saçlar için: Mısır nişastası

Şampuanınız mı bitmiş? Hafif yağlıdan orta yağlıya kadar olan saçların diplerine mısır nişastası püskürtebilirsiniz. Yağları köküne kadar çeker ancak fazlasını iyice attığınızdan emin olun.

5-Röfleleri zengin göstermek için: Şampanya

Köpüklü şarabınızı bitirmemiş miydiniz? Şampanyayla durulayarak saçlarınıza neşe ve canlılık katın.

6-Güçlendirmek/güçlü saçlar için: Yumurta

Saçlarınızı güçlendirmek ve parlaklık kazandırmak için, kuru saça biraz çırpılmış yumurta uygulayın, sonra havluya sararak 20 dakika bekletin–sadece yıkarken suyun ılık olmasına dikkat edin ki yumurta pişmesin.

7-Boyalı sarı saçlar için: Ketçap

Klorlu havuzlara girip çıkınca saçlarınızın rengi yeşile çalmaya başlıyorsa, bir kaç avuç ketçapı saçlara masajla iyice yedirip, sonra 20 dakika dinlendirin. Bebe şampuanıyla yıkayın. Saçlarınız tekrar eski rengine dönecektir. Bonus: Bu aynı zamanda çok iyi bir koku gidericidir.

8-Koyu renk saçların rengini canlandırmak için: Çay

Parlak koyu saçlara ne dersini? Bir kaç fincan Earl Grey demleyin, ılınmaya bırakın ve sonra şampuandan sonra saçlarınızı çayla durulayın.

9-Uzun saçlar için: Yoğurt

Yarım litre sade yoğurtla saç derinize masaj yapın. İyice yedirin ki yoğurttaki laktik asit ölü saç derinizi  atsın ve saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olsun. 15 dakika sonra iyice yıkayıp durulayın.

10-Derinine nemlendirme: Bal + Zeytinyağı

Çeyrek fincan bal ile çeyrek fincan zeytinyağını karıştırarak bir saç maskesi hazırlayın. Bal saçınızı nemlendirirken,  zeytinyağı da parlaklık kazandıracak.

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.