Şok! Doğum Kontrol Hapı Kullandı Hamile Kaldı!

Doğum Kontrol hapı kullanırken hamile kalınır mı? Cevabınız hayır ise yanılıyorsunuz. Doktorların, “ameliyat olmazsan bebeğin anne karnında ölecek” dediği Kate’in ilginç hikayesi.

Doğum Kontrol Hapı Kullandı Hamile Kaldı

Doğum kontrol hapı kullanan Kate, akalazya hastası yani her yediğini kusuyor. Hastalığını tedavi ettirmek için ameliyat olması gereken Kate hastaneye gittiğinde ilginç bir sürprizle karşılaşıyor. Hamile olduğunu ameliyattan önce öğrenen Kate’e doktorlar bebeğini aldırmasını aksi halde anne karnında bebeğinin açlıktan öleceğini söyleselerde Kate bebeğini aldırmıyor. Kate’in bebeği dünyaya geldi ve 4 kilo bir oğlan çocuğu. Peki Doğum Kontrol hapı kullanan Kate nasıl hamile kaldı? İşte cevabı;

Kate Pamortisman’de hastası olduğu için her yediğini kusuyordu buna Doğum Kontrol hapı dahil. İlacın etkisi de haliyle ortadan kayboluyordu. Peki ,”Gebelik henüz benim için erken” diyen hanımlar, siz Doğum kontrol hapı veya hapları hakkında detaylı bilgiye sahip misiniz? Sizler için Doğum kontrol hapına dair tüm bilgileri derledik.

Doğum Kontrol Hapı Hakkında Bildiklerimiz

Doğum kontrol hapı fiyatları?

Not: Yazılan ilaçların hiç biri öneri veya tavsiye değildir. Doğum Kontrol hapı kullanmadan önce mutlaka aile hekiminize danışınız!

Doğum Kontrol Hapı Fiyatları 2015

Doğum Kontrol Hapı Yasmin Draje Fiyatı 25.43 TL

Doğum Kontrol Hapı Ginera Draje Fiyatı 13.28 TL 

Doğum Kontrol Hapı  Diane Draje Fiyatı 9.66 TL

Doğum Kontrol Hapı Desolett Tablet Fiyatı 16.49 TL

Doğum Kontrol Hapı Myralon Tablet Fiyatı : 23.47 TL

Doğum Kontrol Hapı Miranova Draje Fiyatı : 15.32 TL

Doğum kontrol hapı zararları nelerdir?

Doğum Kontrol Hapı Kısır yapar mı Faruk Buyru açıklıyor

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, bu konu hakkında şöyle bir yorum da bulunmuş. Doğum kontrol haplarının en önemli yan etkisinin, atardamarlarda ve toplardamarlarda tıkanıklık riskini artırması olduğunu belirtti ve konuşmasına şöyle devam etti;

“Normal toplumda 10 binde 5-10 arasında toplardamar tıkanıklığı-iltihabı riski vardır. Bu risk düşük dozlu doğum kontrol hapı kullananlarda, 2-3 kat artarak 10 binde 10-20’ye çıkar.”

Doğum kontrol hapı hakkında yanlış bilgiler!

“Doğum kontrol hapı kısırlığa neden olur mu?” Prof. Dr. Faruk Buyru Doğum Kontrol hapı hakkında yanlış bilgilere sahip olduğumuzu belirtiyor ve bir röportajında şöyle açıklıyor;

Doğum kontrol hapları kısır bırakır: Yanlış Doğum kontrol hapları bırakıldıktan sonra gebe kalma oranı, kullanmayanlarla aynıdır. Doğum kontrol hapı kullanmış olmak gebe kalma şansını azaltmaz. Hap bırakıldıktan hemen sonra gebe kalınabilir.

Doğum kontrol hapları kanser yapar: Yanlış Doğum kontrol hapları kanser riskini arttırmaz. Aksine uzun süre hap  kullananlarda rahim içi ve yumurtalık kanseri riski azalır. Riskteki azalma kullanım süresi uzadıkça belirginleşir.

Doğum kontrol hapları tüylenme yapar: Yanlış Eski jenerasyon doğum kontrol haplarının tüylenme yaptığı doğrudur. Ancak günümüzde kullanılan doğum kontrol haplarının tümü tüylenme yapmadığı gibi, tüylenme ve ciltteki sivilcelerin tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlardır. Bu etkinin görülebilmesi için hapların 5-6 ay kullanılmaları gerekir.

Doğum kontrol hapları genç kızlarda kullanılmaz: Yanlış  Doğum kontrol hapları memede fibrokist ve kistlere neden olur: Yanlış Doğum kontrol haplarının kullanımı, meme hastalıklarını azaltır. Doğum kontrol hapı kullanımı ile meme kanseri riski arasında bir ilişki yoktur.

Gerek ağrılı adet görmenin tedavisi için, gerekse korunma amacıyla doğum kontrol hapları ergenlik döneminde de rahatlıkla kullanılabilir.”

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın