Terazi Burcu Mitolojisi

Adaletin ve dengenin simgesi Teraziler hakkında daha fazla bilgi edinin… Terazi burcu neyi temsil eder? Dengeyi sağlamaya çalışmalarının yanı sıra, kendi içlerindeki dengeyi de mükemmel biçimde kurabilirler mi? Yapıkları şey bir çeşit denge sanatı olabilir mi?

terazi

Adaletin Sarsılmaz Temeli: Terazi

Sürekli bir denge kurma eğilimi içinde olan Teraziler, adaletin ölçeğine benzetilmekle birlikte, eşitlik ve ölçülü olmak adına üstün bir çaba gösterirler. Gel gelelim, Nedir bu Terazilerin efsanesi?

Mitolojik Geçmişi

denge

Babil astrolojisine tekrar bir göz atacak olursak, Terazi burcu, “Mul Zibanu” olarak biliniyordu ve doğru ve adaletli güneş tanrısı Shamash tarafından kutsanmıştır. Güneş’in, Terazi Burcu’nda ilerlediği sürecin ilk günü, gece ve gündüz birbirine eşittir.

Eski zamanlarda Babil astolojisine göre Terazi burcunun yaradılışının kökeni belki de buraya dayanır. O zamandan beri, Terazi burcu her zaman adalet konuları ile ilişkili bulunmuştur, tıpkı geceyle gündüzü bile eşitlemesi gibi.

Yunan astronom Geminus, ilk kez milattan önceki ilk yüzyılda ve Mısırlı rahip Manetho milattan önce üçüncü yüzyılda Terazi Burucu hakkında yazmıştır. Her nasılsa, Terazi ancak antik Roma döneminde, takımyıldızlarının bir üyesi haline gelmiştir. Menaetho, terazilerin temsil ettiği doğrulara göre, toplum içinde uyulması gereken yasakların ve izinlerin neler olduğuna dair bir hukuk tablosu hazırladı. Böylece insanlar arasında mutlak bir barış ve huzur sağlanması amaçlanmıştı. Buna bir nevi ilk anayasa da diyebiliriz.

Roma mitolojisinde Terazi burcu, adalet tanrıçası Astraea (sonradan takımyıldızı arasına katılarak Başak Burcu olan) tarafından düzenlenen, elinde tuttuğu terazilerle tasvir edilir. Terazi de, Zodyak için Başak’ı takip etmektedir.

Antik mısırda bu ölçekler (teraziler), bir öteki dünya ritüeli olarak, ölülerin ruhunu tartmak için kullanılmıştır.

Diğer taraftan, bu sembolizm adalete ve terazi sembolüne bağlı oluşu, güneşin tam doğduğu yer olan “Akhet”ten geliyor olabilir.

Terazi’nin Dönüşümü

Terazi burcu, Zodyak’ın canlı bir varlık tarafından temsil edilmeyen tek burcudur. Hatta Arap ve Antik Yunan kültürlerinde Terazi burcu, pençelerinden baş aşağı asılı duran bir akrep şeklinde tasvir ediliyordu.

Tüm Burçların Mitolojik Geçmişi

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.