Ünlü Şef Rudolf’tan Kolay Tarif

Yeme içme yazarı ve tadım uzmanı Atakan Aya’nın yayın portalı olan tadimatolyesi.com şehrin gastronomi keşfine davet ediyor. Farklı konseptlerde bir çok projeye imza atan Tadım Atölyesi son olarak İstanbul’un ünlü şeflerinin mutfaklarına girerek tarifler alıyor. İstanbul’un şefleri yazı dizisinin ilk konuğu Karaköy Rudolf’un sahibi ünlü şef Rudolf Van Nunen.

Ünlü Şef Rudolf van

Karaköy Rudolf’un sahibi ünlü Şef Rudolf Van Nunen

Gastronomi açısından hızlı bir gelişim içerisinde olan İstanbul artık başarılı şeflerin mutfaklarına sahip. Dünya çapında kendini kanıtlamış şeflerin yeni durakları olarak İstanbul’u seçmeleri şehri gastronomi çeşitliliği açısından adeta altın çağına soktu.

indir

Şehrin en iyi ve en yeni mutfakları birçok yerde yazılıp çiziliyor. Peki o mutfakların şeflerini de tanımak istemez misiniz ya da onlardan ilginç tarifler almak? İşte bunu amaçlayan bir projeyle karşınızdayız. İstanbul’un şeflerinin mutfaklarına konuk olup beraber tarifler yapacağız.

indir (1)

Mutfağına girdiğimiz ilk şef son günlerde en çok konuşulan Karaköy Rudolf’un sahibi Rudolf Van Nunen.

Rudolf’tan sıradışı ancak yapımı zor olamayan bir tarif istedik. Usta şef seçtiği tarifi anlatmaya başlayınca biraz şaşırdık. İlk başta kum midyesi ve levrek bu tarifi zor kılacak mı diye tereddüt ettik. Ancak Rudolf 15-20 dakika içinde yemeği servise hazır hale getirerek tarifin aslında gayet kolay olduğunu kanıtlamış oldu. İşte tarif ve yapımına dair bir özet:

KUM MİDYESİ VE LEVREK İLE SALATALIK ESANSI

Malzemeler: (1 kişilik)

35 gr temizlenmiş levrek filetosu, derisiz

3 adet kum midyesi

180 gr salatalık

20 gr salatalık ( süsleme için)

5 gr frenk soğanı

25 gr yoğurt (1 gece önce tülbent ile süzdürülmüş)

1 tutam deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiber

Yapılışı:

180 gram salatalık, 25 gr yoğurt, 3 gr frenk soğanı, tuz ve karabiberi hızlı seviyede blender’dan geçirin.

20 gr salatalığı 7 ince şerit halinde kesin ve 2 gr frenk soğanını uzunlamasını kesin.

Servis:

Bir tarafta kum midyesini ve levreği ayrı tavalarda soteleyin. Diğer tarafta blender’da geçirilen salatalık karışımını ısıtın.

Şerit halinde kestiğiniz salataları tabağın üstüne yerleştirin, tam ortasına yerleştireceğiniz bir çelik çember ile önce levrekleri daha sonra kum midyelerini yerleştirin.

Tabağı frenk soğanları ile dekore edin ve servis yapın. Isıttığınız salatalık karışımını masada misafirin önünde tabağı dökün.

Afiyet Olsun!

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.