Usta Yazar Vedat Türkali Hayatını Kaybetti!

Usta yazar Vedat Türkali bu sabah bir süredir tedavi gördüğü Yalova Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Vedat Türkali öldü

Türk edebiyatının önemli isimlerinden 97 yaşındaki Vedat Türkali, bir süredir tedavi gördüğü Yalova Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Usta yazarın kızı sabah saatlerinde Twitter hesabından “Babamı Vedat Türkali’yi kaybettik,” yazdı. Türkali’nin bu sabah 06.00 sularında hayata gözlerini yumduğu öğrenildi.

Vedat Türkali kimdir? 

13 Mayıs 1919 doğumlu olan usta yazar Vedat Türkali’nin asıl adı Abdülkadir Pirhasan‘dı. Şair, senarist ve roman yazarı olan Türkali, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi.

Vedat Türkali kimdir?

1951 yılında siyasi eylem suçu ile 9 yıl hapis cezası aldı ve 7. yılında şartlı serbest bırakıldı. Usta yazar hapisten çıktıktan sonra 40’ın üzerinde senaryo yazdı ve 3 filmin yönetmenliğini yaptı. Mavi Karanlık ve Bir Gün Tek Başına adlı romanları Türk edebiyatının en önemli eserleri arasında yer alıyor. Türkiye Kominist Partisi üyesi olan usta yazar 2002 yılında DEHAP’dan aday oldu.

Vedat Türkali burcu

Türkiye edebiyatının çınarlarından olan Vedat Türkali’nin Yeni Astroloji Burcu Boğa Keçi, doğum tarihi 13 Mayıs 1919.

Son Dakika: Rüzgar Çetin 7,5 yıl Hapis Cezası Aldı!
Gündem
  
Son Dakika: Rüzgar Çetin Sebep olduğu trafik kazasıyla polis memuru İsmet Fatih Alagöz'ün hayatını kaybetmesine neden olan...
Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın