Yemek Yiyerek Stresle Başa Çıkmanın 6 Yolu

Tam anlamıyla “iyi” bir yaşam için dengeli bir yemek menüsü ile enerjiyi hep zinde tutmak ve stresten olabildiğince kaçmak gerek! Stresli günlerin sorumluları ise; az uyku, uzun ve git gide artan yapılacaklar listesi, kendinize ayıracak zaman kalmaması ve sadece bunlarla bitmeyen bir yığın sorun…

Stresle başedebilmek içinilgilenilmesi gereken en önemli konu: Beslenme! Stresin, sinir sistemi üzerinde doğrudan etkisi mevcut. Bu yüzden sinir sisteminin dayanıklılığını destekleyecek çeşitli beslenme ayarlamaları üzerinde vakit kaybetmeden çalışmaya başlamalı. Haydi!

Stresten Kurtulmanın 6 Anahtarı:

1) Şekeri kontrol altına alın.

Şeker

Çoğumuz şekerin bizim için faydalı olmadığının farkındayız. Peki sinir sistemini doğrudan etkilediğini biliyor muydunuz? Birkaç tanesini saymak gerekirse şeker anksiyete, odaklanma eksikliği, huysuzluk, depresyon ve hiperaktiviteyi artırır.

Nora. T. Gedgaudas, Primal Vücut, Primal Akıl adlı kitabına göre “Nörotransmitterleriniz (ya da beyninizin) çalışması ya da çalışmaması üzerinde kan şekeri kadar etkili herhangi bir madde yoktur! Nörotransmitterler temel ruh durumumuz ve beyin düzenleyicilerimizdir ve kan şekeri dalgalanmaları nörotransmitter serotonininin düzensizliğine yol açar.” demiştir. Serotonin ruh durumu dengesini muhafaza etmekten sorumludur.

Şekerden kurtulun, stres ve beraberinde getirdiği yan etkilerden kurtulun.

2) Kafein alımınızı sınırlayın.

Kahve - kafein

Durun… Sabah kahvenizden vazgeçmeli misiniz? Asla. Çoğumuzun güne başlamak için sabahları bir fincan kahveden daha fazla ihtiyaç duyduğu birşey yoktur.

Kahveyi bırakmayı değil ama sınırlandırmaya çalışmayı deneyin. Belki de günde yarım fincan kahve içerek başlayabilirsiniz. Ya da bunun yerine yarı kafeinli bir latte yapıp, kademeli olarak azaltmaya çalışabilirsiniz.

Kafein bir uyarıcıdır. “Savaş ya da kaç” hormonları olan adrenalin ve kortizolu açığa çıkarmak için böbreküstü bezlerinizi uyarır. Kafein bu nedenle enerji verir.

Örneğin bir ayı sizi kovalıyor olmasa bile vücudunuz böyle olduğunu düşünerek bu şekilde tepki verir.

Hayatınızda kafein olmadığında ne kadar farklı hissedebileceğinize şaşırırsını

3) Balıkyağı kullanın.

balık yağı

Optimum sinir sistemi işlevi için beynimizin sağlıklı omega-3 yağları ve A ve D Vitaminleri dahil belirli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Balıkyağı bu üçü için de mükemmel bir kaynağıdır. Piyasadaki en iyi türü Blue Ice fermente balıkyağıdır ve burada bulunabilir.

4) Lahana turşusu ve fermente sebzeler yiyin.

Bazıları sever, bazıları nefret eder ama sağlıklı bir beynin en önemli unsurlarından biridir. Neden? İşlenmemiş organik lahana turşusu vücudun inflamasyonuyla mücadele eden bol miktarda probiyotik içerir. Beyin sağlığı gut sağlığıyla doğrudan ilişkilidir ve gutta inflamasyon olduğunda beyni de yoğun bir biçimde etkiler.

Beyin Üretici adlı kitabında Dr. David Perlmutter, “Sağlıklı guttaki iyi bakteriler serbest gıda ve yerleşimi seven işgalciler değildir. Beyin sorunu ve mental hastalık riskine etki ederler.” demiştir. Dr. Perlmutter ayrıca, “Guttaki nöronlar, birçok bilim adamının artık hepsini “ikinci beyin” olarak adlandıracağı kadar çoktur” diye belirtiyor.

Gut floranız ne kadar sağlıklıysa sağlıklı bir sinir sisteminiz olması o kadar olasıdır.

5) Organik yumurta ve taze balık yiyin.

Yumurta “mükemmel bir gıda”dır. Sarısında bol miktarda vitamin ve mineral, sağlıklı yağ ve kolesterol vardır (evet, kolesterol).

Kolesterol korkutucu gelebilir, ancak doğal kolesterolün vücudumuz, özellikle de beynimiz için faydalı olduğundan şüpheniz olmamalı. Taze balık beyin çalıştırıcı omega-3 yağları bakımından zengindir.

6) Yatağa gitmeden önce sakinleştirici bitki çayı için.

bitki çayları

Papatya, lavanta ve melisa gibi sakinleştirici bitkiler iyi bir gece uykusu için sinir sisteminin rahatlamasına yardımcı olabilir.

Sadece o anda vücudunuzu sakinleştirmekle kalmayıp çevrenizde olanlara rağmen gündelik hayat içinde kendiliğinden sakin kalması için vücudunuzu yeniden eğittiğinizden bu başlamak için harika bir ritüeldir.

Bunlar yemeği kullanarak stresle başa çıkmaya yönelik en iyi beş yöntemdir. Bunların hepsini düzenli olarak uyguladığınızda stres seviyenizin ne kadar değiştiğini hayretler içinde fark edeceksiniz!

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.