Yengeç Burcu Mitolojisi

Şaşırtan Yengeç burcu mitolojisi:

Latince’de “crab” olarak bilinen ve “huysuz kabuklu” olarak tasvir edilen Yengeç burcu hakkında daha fazla şey öğrenin… Evet huysuz; hani şu aksi mi aksi, dırdırcı mı dırdırcı anlamına gelen, bilmiyor muydunuz yoksa!

Yengeç burcunun mini minnacık deniz yengeçleriyle karşılaştırılmasında hiç de şaşılacak bir şey yok. Yengeçler, tipik olarak huysuz, kimi zaman karamsar ve kendi kabuklarına çekilmeye fazlasıyla eğilimli olurlar – size birilerini hatırlattı mı?

Ayrıca asla uzun süre evden uzakta kalamazlar. Mutlaka bir zamandan sonra ev özlemi çekmeye başlayacaklardır. Her ne kadar refah içinde ve istedikleri koşullarda yaşasalar bile, hatta çikolatadan şelalelerin aktığı, çiçeklerin yapraklarını koparınca rengârenk şekerlemelere dönüştüğü bir ütopyada yaşasalar bile, birkaç gün sonra “evim de evim” diye tutturacaklardır.

Mitolojik Geçmişi

shutterstock_131274785

Yunan efsanelerine göre, geceleri gökyüzünde konuşlanan, Hera adında devasa bir tanrıça vardı. Hera’nın kocası Zeus’un Alcmene ile ilişkisinden, en ünlü kahraman olarak anılan Herakles (Herkül) dünyaya (ya da gökyüzüne) geldi. Korkunç bir su yılanı olan Hydra ile Herakles arasındaki savaş boyunca, kendini feci şekilde aşağılanmış hisseden Hera, elbette intikam hırsıyla yanıp tutuşur ve savaşta su yılanı Hydra’ya yardım etmesi için bir yengeç gönderir. Gönderilen yengeç, büyük bir cesaretle Herakles’i kıskaçlarıyla adeta ezip geçti ve yengeç bundan sonra hep bu cesaretiyle ve sadakatiyle anılacaktı.

Yengeç burcu hakkında bir diğer efsane de, devasa büyüklükte ve ölümsüzlüğün bahşedildiği Crios adında bir yengeç, Poseidon’un bir deniz perisi olan kızını koruyordu. Olimpos Tanrılarından Typhon etrafa dehşet saçarken, Crios dev mürekkep balığı Vamari’yi yardımına çağırdı. Ama Vamari ya da nam-ı değer vampir mürekkep balığı, korumakla yükümlü olduğu deniz perisini yedi. Crios’un bu olaydan dolayı feci halde kırgın olduğu halde, yine de savaşı kazanabildi. Çünkü o ölümsüzdü ve ebediyen acı içinde yaşamaya direnmeliydi. Poseidon da, onun kırık kalbini onarmak için, Crios’u bir Yengeç halinde gökyüzüne, yanına yerleştirdi.

Tüm Burçların Mitolojik Geçmişi

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.