Cilt Lekelerine Dikkat!

Cilt lekeleri ciddi bir hastalığın belirtisi olabiliyor.

Yaz aylarında artış gösteren cilt lekeleri ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir. Cildin özellikle yaz mevsiminde çok daha fazla yıprandığını söyleyen Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Op. Dr. Bülent Cihantimur, cilt lekelerinin birer uyarı olduğunu söyleyerek oluşabilecek sorunların önüne geçilebilmesi için önerilerde bulundu.

Cilt lekeleri nasıl geçer

“Özellikle son baharda kliniklerimize güneş lekeleri için başvuran hastalarımızın ve ayrıca cildinin yaz mevsimi sonrasında form kaybettiğini söyleyen hastalarımızın ortak hatası, güneşten ciltlerini korumamaları oluyor. Cildin toparlanması veya lekeler için uygulamalar yapıyoruz ama en önemlisi sorunlar ortaya çıkmadan, önlemler almak çok daha doğrudur.”

Cilt lekelerini önemseyin

“Cilt lekeleri bir uyarıdır, ileri seviyelere ulaşan sorunlar ise, cilt kanserini tetikleyebilir. Bu sebeple tüm yaz mevsimi boyunca cildi içten ve dıştan korumak ve beslemek gerekiyor. Şemsiyeler, pamuklu ince giyisiler, yüksek koruma faktörlü kremler, geniş şapkalar ve doğru zamanlarda alınan güneş banyosu, cildinizin sağlığını korumaya yardımcı olacaktır.” açıklamasında bulunan Op. Dr. Bülent Cihantimur, bol su içmenin ve cildi Örümcek Ağı kremi gibi kaliteli nemlendiricilerle nemlendirmenin de son derece faydalı olduğunu ifade etti.

Cilt lekelerinden korunmak

Bu saatlerde güneşten korunun!

“Ülkemiz Nisan ayından Ekim ayına kadar güneşi yaşayabilen şanslı ülkelerden bir tanesi. Bağışıklık sistemi ve kemik sağlığına etkisi olan D vitamini gibi son derece mühim bir vitaminden bu şekilde faydalanabiliyoruz. Ortalama 15-20 dakika sabah saatlerinde alınan güneş, bedenin günlük D vitamini ihtiyacını karşılar. Fakat mutlaka cildi korumak gerekiyor. Güneşin zararlı ışınları, cildin yıkıma uğramasına ve erken yaşlanma belirtileri dediğimiz sürecin tetiklenmesine neden oluyor.” diyen Op. Dr. Bülent Cihantimur sabah 10 öğleden sonra 16 arasında korumasız bir şekilde yapılan güneş banyosunun, faydadan çok zararının olduğunu söyledi.

Güneş lekesi nasıl geçer

Erken yaşlanmanın önüne geçin

“Güneş ışığına kontrolsüz bir şekilde maruz kalan cilt kısa ve uzun vadede pek çok sorun yaşar. Öğle saatlerinde yapılan güneş banyosu, cildin tepki göstererek kızarmasına, yanmasına, nemini yitirmesine ve özellikle cilt alt yapısında tahribata sebep olur, bu da erken yaşlanma belirtilerinin görülmesiyle sonuçlanır. Sadece yüz için üretilmiş, SPF güneş kremleri bu yıkımın önüne geçebilir ama en doğrusu, yüz bölgesini güneş ışığına maruz bırakmamaktır. Ayrıca sabah akşam yine aksatmadan Örümcek Ağı kremi uygulamasını öneriyorum.” diyen Cihantimur, bu şekilde güneş lekelerinden de korunabileceğinin altını çizdi. Yine de güneş lekesi oluşmuşsa, kliniklerinde yaz sonrası için pek çok güneş lekesi tedavi seçeneğinin olduğunu söyledi.

Cildinize sonbahar bakımı şart
Cildinize Sonbahar Bakımı Şart!
Cilt Bakımı
  
Yaza veda ettiğimiz şu günlerde cildinize sonbahar bakımı yapmayı unutmayın! Güneş ışınlarının cilt üzerinde bı...
Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın