Dünya’da Boşanma Oranı Azalıyor !

Dünya’da boşanma oranı her geçen yıl azalıyor. Türkiye’de ise durum biraz daha farklı. TUİK raporlarına göre evlenme ve boşanmalar bir önceki yıla göre azaldı. Peki, Türkiye’de boşanma oranı yüzde kaç? 2017 Türkiye boşanma oranları verileri neler? Türkiye’de boşanma sebepleri ve 2017 boşanma istatistikleri neler? Hepsinin cevabı haberin devamında,
Dünya'da Boşanma Oranı En Yüksek Ülkeler

Dünya’da Boşanma Oranı En Yüksek Ülkeler

Dünya’da Boşanma Oranı ve Boşanma Oranı En Yüksek Olan Ülkeler:

Belçika:

%71 Boşanma Oranıyla Dünya’da boşanmanın en yüksek olduğu ülke Belçika. Bunun bir nedeni kiliseye gitme oranının azalması ve aile kavramına olan bağlılığın azalması gösterilebilir. Hükümetin almış olduğu önlemlere göre oran yine çok fazla.

Portekiz:

%68 Boşanma oranıyla Portekiz en yüksek boşanma oranlarına sahip olan ülkeler arasında 2. sıraya giriyor. İspanya ile aynı dini kültüre sahip olan ve Katolik mirası paylaşan Portekiz İspanya’ya göre tüksek bir boşanma oranına sahip.

 

Dünyada boşanma oranının en yüksek olduğu ülkeler

Macaristan:

%67 oranla Macaristan boşanma oranlarının en yüksek olduğu ülkeler araştırmasında 3. sırada yer alıyor. Evlenme oranlarındaki düşüş nedeniyle Macar Hükümeti çeşitli kanunlar çıkarıyor.

Çek Cumhuriyeti:

%68 oranla Orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti dünya’da boşanma oranları araştırmasında en yüksek orana sahip olan 4. ülke. Çek Cumhuriyeti Orta Avrupa’nın en yüksek boşanma oranına sahiptir. Çek Cumhuriyeti’nde boşanma sonrasında çocuklar %90 oranında annede kalıyor.

İspanya:

%61 oranıyla Dünya’da boşanma oranının en yüksek görüldüğü ülkeler arasında İspanya 5. sırada yer alıyor. Katolikler arasında boşanma her ne kadar hoş görülmese de Portekiz ve İspanya en yüksek boşanma oranına sahip iki ülke. Ülkede yaşanan ekonomik krizinde boşanma oranlarında yaşanan artışta etkisi olduğu düşünülebilir.

TUİK Raporlarına Göre Türkiye’de  Evlenme ve Boşanmalar

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Evlenme ve Boşanma Oranlarını Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Evlenme ve Boşanma Oranlarını Açıkladı

ÖZET: Türkiye’de TUİK verilerine göre evlenme ve boşanma oranları azaldı. Kaba boşanma hızı binde 1,59, kaba evlenme hızı ise binde 7,5 olarak kayda geçti. Kaba evlenme hızının en yüksek olduğu il Kilis, boşanma oranının en yüksek olduğu il ise İzmir. Erkeklerde evlenme yaşı 27 kadınlarda ise 24. 

Yabancı gelinlerden en çok Suriye vatandaşı kadınlarla evlenilmiş. Yabancı damatlarda ise Almanlar ilk sırada yer aldı. 

Boşanmaların büyük çoğunluğu ise evliliklerin ilk beş yılı içerisinde gerçekleşti. 

Türkiye’de boşanma sebepleri ve 2017 boşanma istatistikleri neler? İşte TUİK Raporu;

Evlenme ve boşanmalar bir önceki yıla göre azaldı
Evlenen çiftlerin sayısı 2015 yılında 602 bin 982 iken 2016 yılında %1,4 azalarak 594 bin 493 oldu. Kaba evlenme hızı binde 7,5 olarak gerçekleşti. Boşanan çiftlerin sayısı 2015 yılında 131 bin 830 iken 2016 yılında %4,3 azalarak 126 bin 164 oldu. Kaba boşanma hızı binde 1,59 olarak gerçekleşti.
Kaba evlenme hızının en yüksek olduğu il, binde 10,19 ile Kilis oldu
Kaba evlenme hızının 2016 yılında en yüksek olduğu il, binde 10,19 ile Kilis oldu. Bu ili binde 8,78 ile Aksaray, binde 8,74 ile Şanlıurfa ve Adıyaman izledi. Kaba evlenme hızının en düşük olduğu il ise binde 5,07 ile Gümüşhane oldu. Bu ili binde 5,51 ile Bayburt, binde 5,59 ile Tunceli izledi.
Kaba evlenme hızı, 2016
Ortalama ilk evlenme yaş farkının en yüksek olduğu il Kars oldu
Ortalama ilk evlenme yaşı, 2016 yılında erkekler için 27,1, kadınlar için 24 oldu. Erkek ile kadın arasındaki ortalama ilk evlenme yaş farkı ise 3,1 yaş olarak gerçekleşti. Ortalama ilk evlenme yaş farkının en yüksek olduğu il 4,7 yaş ile Kars oldu. Bu ili 4,3 yaş ile Ağrı, 4,2 yaş ile Bitlis, Ardahan ve Iğdır izledi. Ortalama ilk evlenme yaş farkının en düşük olduğu il ise 2,4 yaş ile Karabük oldu. Bu ili 2,5 yaş ile Şırnak ve Kastamonu izledi.
Yabancı gelinler arasında Suriyeli gelinler ilk sırada yer aldı
Yabancı gelinlerin sayısı 2016 yılında 22 bin 583 olup toplam gelinlerin %3,8’ini oluşturdu. Yabancı gelinler uyruklarına göre incelendiğinde, Suriyeli gelinler (6 bin 495 kişi) %28,8 ile birinci sırada yer aldı. Suriyeli gelinleri  %11,7  ile  Alman gelinler   (2 bin 644 kişi)  ve  %9,6 ile  Azerbaycanlı gelinler   (2 bin 170 kişi) izledi.
Yabancı damatlar arasında Alman damatlar ilk sırada yer aldı
Yabancı damatların sayısı 2016 yılında 3 bin 777 olup toplam damatların %0,6’sını oluşturdu. Yabancı damatlar uyruklara göre incelendiğinde, Alman damatlar (bin 338 kişi) %35,4 ile birinci sırada yer aldı. Alman damatları %10 ile Suriyeli damatlar (377 kişi) ve %7,7 ile Avusturyalı damatlar (291 kişi) izledi.
Kaba boşanma hızının en yüksek olduğu il, binde 2,63 ile İzmir oldu
Kaba boşanma hızının 2016 yılında en yüksek olduğu il, binde 2,63 ile İzmir oldu. Bu ili binde 2,55 ile Muğla, binde 2,46 ile Antalya izledi. Kaba boşanma hızının en düşük olduğu iller ise binde 0,15 ile Hakkari ve Şırnak oldu. Bu illeri binde 0,23 ile Siirt, binde 0,25 ile Muş izledi.
Boşanmaların %39,1’i evliliğin ilk beş yılı içinde gerçekleşti
Boşanmaların 2016 yılında %39,1’i evliliğin ilk 5 yılı, %21’i ise evliliğin 6-10 yılı içinde gerçekleşti.

 

Evlilik süresine göre boşanmalar, 2015-2016​

 

Bu konu ile ilgili bir sonraki haber bülteninin yayımlanma tarihi Haziran 2018’dir.
_____________________________________________________________________________________
AÇIKLAMALAR
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2002 yılına kadar evlenme olaylarına ilişkin bilgiler belediye teşkilatı bulunan yerlerde belediyeler, belediye teşkilatı bulunmayan bucak ve köylerde ise muhtarlıklar, boşanma olaylarına ilişkin bilgiler ise asliye hukuk ve aile mahkemelerinden istatistik formları aracılığıyla derlenmekte iken, 2003 yılından itibaren evlenme ve boşanma verileri Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) veri tabanından elde edilerek analiz edilmekte ve üretilen istatistikler yıllık olarak yayımlanmaktadır.

 

İyi bir dinleyici olmak
İlişkide İyi Bir Dinleyici Olmanın Sırları
Kişisel Gelişim
  
Eşiniz ya da partneriniz “Beni dinlemiyorsun,” derse ne yapmalısınız? İyi bir dinleyici, bazen insana sorunların çözüm...

Dünya’da ve Türkiye’de boşanma oranı verilerinden anlaşılacağı gibi oran her geçen yıl daha çok azalıyor. Peki Dünya’da kadın mı daha çok erkek mi? Cevabı için linke tıklamanız yeterli…

 

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın