Evliliği Güzelleştiren İki Basit Kelime (Hayır, “Özür dilerim” Değil)

Herkes gibi siz de eşinizle yaşadığınız problemlerden dolayı “anlaşmazlık” sözünün lafı bile oradan sıvışmanıza yetiyor olabilir. Mesela anlaşmazlık olunca, iş ve sosyal hayatınızda belki sorunlarla baş edebilmek için rol yaptığınız oluyordur. Ama maalesef iş evliliğe gelince, insan o kadar da numara yapamıyor.

tartısma

Dünyaca ünlü bir evlilik danışmanı olan Dr. John Gottman, insanların birbirleriyle ilişki içindeyken üç tür anlaşmazlık sergiledikleri teorisini ortaya koymuştu: Kaçınma, onaylama ve patlama. Kaçınanlar, anlaşmazlıklardan bulaşıcı hastalık gibi kaçar. Patlayanlardan olanlar ise duygularını yüksek ölçüde ifade eder ve sevdikleriyle farklı düşündükleri konuları tartışmakta hiç sorun yaşamazlar. Son olarak onaylayanlar bu iki tip arasında bir yerdedirler ve duygu ve düşüncelerini istikrarlı ve sakin bir biçimde dile getirirler.

Normalde ilişkide tartışmadan kaçınan insanlar bile, evlilikleri boyunca bir anda kendilerini büyük bir kavganın ortasında bulabilirler. Bir de çiftlerden bir taraf patlayanlardan ise eyvah! Bu durum önemli uyuşmazlıklara yol açabilir. Bir taraf her ne kadar sorunların üzerini örtmekten yana olsa bile, diğer taraf bazen sakince, bazen de yüksek sesle sorunları halletmeye çalışacaktır. Ama böyle durumlarda sonuç bazen kocaman bir “hiç” olabilir”.

Evliliklerde terapilerinde uygulanan bir yöntem olan ve bu konuda son derece geçerli çözümler elde eden; “Ah ve Ay / Acıdı ve Pardon” egzersiziyle daha önce tanışmış mıydınız? Bu egzersizde, topluluktaki herkese birinin söylediği bir şey ağırına giderse, “Ah!” demesi söyleniyor. Bu ağır yorumu yapan kişi de hemen “Ay!” diyerek bu talihsiz sözü için özür dilemek durumunda.  Bu iki kişi daha sonra uygun olurlarsa konuyu derinlemesine tartışabiliyor.

Evliliklerdeki anlaşmazlıklarda eğer kaçınan taraf suçluysa, patlayan tarafın verdiği yüksek sesli reaksiyon karşısında özür dilemek yerine savunmaya geçiyor ve konuşmaktan kaçınıyor.

Savunmaya geçmek, anlaşmazlıklarda hiç bir zaman çözüm getirmez ve sonuçta öfkelenerek tepki veren taraf kendini görmezden gelinmiş hisseder.

“Ah ve Ay” gerçekten de işe yarayan bir yöntem çünkü bir anlamda usulca bir kavga başlatabilme yolunu açıyor. Eşiniz daha şikayet etmek için “Ah!” diye ağzını açarken, sizin ağzınızdan çıkan “Ay!” kelimesiyle, duygularını yok saymak yerine, onun frekansına geçebiliyorsunuz. Böylece sohbet çığırından çıkmadan doğru adımlarla başlamış oluyor ve bu da kendinizi daha az endişeli hissetmenize yarıyor. Gerçekten iki taraf için de bir “kazan-kazan” pozisyonu doğmuş oluyor.

Eğer partnerinizle çatışma başlatmakta zorlanıyorsanız belki de bu farklı anlaşmazlık tarzlarınız yüzündendir. Size “Ah ve Ay” egzersizi kesinlikle denenmesi gerek bir yöntem. Size aptalca gelebilir ama çoğu insanda işe yaradığı birçok evlilik seminerlerinde dile getiriliyor. Tüm tartışmalarınızın yumuşak geçeceğini garanti etmiyor tabii ama çatışmaları çatışmacı olmayan bir şekilde başlatmak mutlaka ki daha kötü  sonuçlar doğurmayacaktır.

Sizin çatışma tarzını kaçış mı, onaylama mı yoksa patlama mı? Ya partnerinizin? Sizce “Ah ve Ay” gibi bir yaklaşım size ve eşinize daha etkin bir tartışma zemini hazırlayabilir mi?

Kaynak: elephantjournal

Arkadaşlarınla Paylaş

Comments are closed.