Fidel Castro’nun Unutulmayan Sözleri

Küba eski lideri Fidel Castro 25 Kasım 2016 günü hayatını kaybetti…

Kübalı Marksist-Leninist devrimci ve Küba Devrimi’nin efsanevi lideri Fidel Castro, dün akşam 90 yaşında son yolculuğuna uğurlandı.

fidel-castro-k

Castro, son konuşmasında şu sözleri dile getirmişti: “Yakında 90 yaşında olacağım. Yakında ben de diğer önderler gibi gideceğim. Elbette hepimizin zamanı gelecek. Ancak Kübalı komünistlerin idealleri, inançları bu dünya için, insanlık için fayda sağlamaya devam edecek. Bu idealler için savaşmaya devam etmeliyiz.”

İşte efsanevi lider Fidel Castro’nun akıllarda iz bırakan sözleri:

1-

fidel-castro-6

“Devrimci Kemal Atatürk, bizim esin kaynağımız oldu. 1919’da Anadolu’dan emperyalistleri atmak için, Bandırma gemisiyle Samsun’a çıktı. Büyük bir zafer kazandı. Biz de tam 40 yıl sonra, ülkemizden faşistleri kovmak için Granma gemisiyle Havana’ya çıktık. Biz de zaferle kucaklaştık.”

2- fidel-castro-7

“Beni suçlayabilirsiniz, sorun değil. Tarih beni aklayacaktır.”

3- fidel-castro-8

“Ben bir Marksist-Leninistim ve yaşamımın son anına kadar da böyle kalacağım.”

4-fidel-castro-9

“Bir devrimden daha önemli bir şey yoktur. İnsanlığın diyalektik gerçeği budur. Emperyalizme karşı sadece sosyalizm durmaktadır.”

5-fidel-castro

“İşçi sınıfı yaratıcı sınıftır. İşçi sınıfı bir ülkede maddi refahın gerektirdiği her şeyi üretir, iktidar işçi sınıfının elinde olmadığı sürece, işçi sınıfı, iktidarın sömürücü toprak sahiplerinin, haksız kazanç sağlayanların, tekellerin, yerli ve yabancı çıkar gruplarının elinde kalmasına izin verdikçe, silahlar işçi sınıfının değil de, çıkar gruplarına hizmet edenlerin elinde oldukça, bu çıkar gruplarının ziyafet sofralarından dökülmesine göz yumduğu kırıntılar ne denli çok olursa olsun, işçi sınıfı yoksul bir hayat sürmeye zorlanacaktır.”

6- fidel-castro-2

“Devrim için savaşmayana komünist denmez.”

7- fidel-castro-3

“Bizler çoğu kez insan hakları üzerine konuşuyoruz. Ama aynı zamanda insanların hakları üzerine de konuşmalıyız. Diğerleri lüks otomobillere binebilsin diye neden bazı insanlar çıplak ayaklarıyla yürümek zorunda? Diğerleri 70 yıl yaşasın diye neden bazı insanlar 35 yıl yaşamak zorunda?Diğerleri müthiş derecede zengin olsun diye neden bazıları berbat bir şekilde yoksul olmak zorunda? Ben, bir parça ekmeğe bile sahip olamayan dünya çocuklarının adına konuşuyorum.”

8- fidel-castro-4

“Devrim hareketine 82 kişiyle başladım. Eğer bunu tekrar yapmak zorunda kalsaydım yanıma 10 ya da 15 sadık insan alırdım. Eğer sadıksanız ve hareket planınız varsa ne kadar küçük olduğunuzun hiçbir önemi yoktur.”

9- fidel-castro-5

“Eğer büyük kitleleri ikna edebilmişse, fikirler silahlara ihtiyaç duymaz.”

10-
fidel-castro-11

“Biz yenilirsek kalkar yine deneriz , Diktatör yenilirse sonları olur…”

11- fidel-castro-10

“Bir katilin, bir hırsızın başbakan olduğu bir cumhuriyette, dürüst kişilerin yerinin ya mezar, ya cezaevi olduğunu anlayabilmek zor bir şey olmasa gerek.”

13 Ağustos 1926 doğumlu Fidel Castro’nun Yeni Astroloji burcu: Aslan-Kaplan burcudur. Buna göre üstün liderlik vasıfları, inandığı değerlerin peşini asla bırakmayan kararlılığı, düzendeki eşitsizliğin ve adaletsizliğin her zaman karşısında olması gibi özellikleri sayesinde tarihte iz  bırakan bir isim olmayı başarmıştır.

Son Dakika: Rüzgar Çetin 7,5 yıl Hapis Cezası Aldı!
Gündem
  
Son Dakika: Rüzgar Çetin Sebep olduğu trafik kazasıyla polis memuru İsmet Fatih Alagöz'ün hayatını kaybetmesine neden olan...

 

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın