İlişkide İyi Bir Dinleyici Olmanın Sırları

Eşiniz ya da partneriniz “Beni dinlemiyorsun,” derse ne yapmalısınız?

İyi bir dinleyici, bazen insana sorunların çözümünden bile daha iyi gelir. Bu nedenle onu dinlediğinizi ifade etmekten ve bunu hissettirmekten korkmayın!

Konuşmalarınız, hep kavga ile bitiyorsa ve bir sonuca ulaşamıyorsanız, bir de şöyle sohbet etmeyi deneyin. Unutmayın onu gerçekten dinlemiyorsanız, ne hissettiğini anlamanız çok zor…

İyi bir dinleyici olmak için ne yapmalısınız?

İyi bir dinleyici olmak

Öncelikle konu ne olursa olsun – ki bu belki sizin için önemli olmayabilir- böyle bir şeyi dert ettiği için içten içe ona şaşırabilirsiniz. Ama unutmayın siz, o değilsiniz ve bu konu “onun için” çok önemli…

  1. Söze başlamasına izin verin.
  2. Eşinizle ya da partnerinizle konuşurken göz teması kurun.

Bunun için karşılıklı oturabileceğiniz rahat iki koltuk seçebilirsiniz. Eğer masa başındaysanız kesinlikle ona yakın oturun ve aynı hizada durun.

  1. Herhangi bir şeyle meşgul olmayın. Etrafınızda dikkatinizi dağıtacak şeyleri kaldırın ya da kapatın. Örneğin; televizyon açıksa kapatın, ya da telefonunuzu yanınızdan uzaklaştırın.
  2. Duygularını dinleyin. Ne hissettiğine önem verin.
  3. Beden dilini gözlemleyin.

Aşırı el kol hareketleri kullanarak anlattığı bir olay, aslında onun gergin olduğunun göstergesidir. Ara sıra eline ufak dokunuşlarda bulunarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda yanında olduğunuzu anlamasını sağlayacaktır.

  1. Göz teması kurarak, onun hislerini anladığınızı ifade eden onay bakışları gönderin.
  2. Asla sözünü kesmeyin.

Tabii ki konuştuğunuz konu hakkında görüşlerinizi paylaşmanız gayet doğal. Sadece sözünü kesmeden cümlesini bitirmesine izin verin ve hemen kendi görüşlerinizi sıralamak yerine, önce onu anladığınızı ifade eden bir cümle ile giriş yapın.

  1. Eğer dinlediğiniz kişi bir kadınsa;

Öncelikle anlattığı her ne olursa olsun içine mutlaka duyguları ifade eden sözler sarf edeceğini unutmayın. Sihirli sözcüğünüz “bu konuda ne hissettiğini anlayabiliyorum” olsun.

  1. Eğer dinlediğiniz kişi bir erkekse;

Kesinlikle duygularını ifade edecek cümleler beklemeyin. Konuşması net olacaktır. Sihirli sözcüğünüz “ bu meseleyi kesinlikle çözeceğine eminim, sen başarılı ve zeki bir insansın” olsun.

Unutmayın ki, ilişkide sağlıklı bir iletişim kurmak; dinlemeyi ve yeri geldiğinde konuşmayı gerektirir.

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın