“İstanbul Kısa Film Festivali” 28. Yaşını Kutluyor

İstanbul Kısa Film Festivali Bu Yıl 28. Yaşını Kutluyor. 14-21 Aralık Tarihinde Ödüllü Filmler Ücretsiz Olarak İzleyiciyle Buluşacak. Bu etkinliği kaçırmayın!

İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali” bu yıl 28. yaşını kutluyor. Büyük bir kısmının dünyanın önemli festivallerinden ödül kazanmış kısa filmler 14-21 Aralık tarihleri arasında, ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak. Değişik gün ve saatlerde iki kez, Fransız Kültür Merkezi-Taksim ve İtalyan Kültür Merkezi-Tepebaşı, Alman Kültür Merkezi – Galatasaraysinema salonlarında Türkçe alt yazılı olarak gösterilecek.

Dünyanın çeşitli festivallerinde ödüller almış Yönetmen Tamar Rudoy’ın “Daughter Of The Brıde”, Yönetmen Claudius Gentinetta’nın “Islander’s Erst”,  Jure Pavlovic imzalı “Picnic”, Tomasz Prokowicz’ın “A Long Tıme Ago in Silesia” Portekizli yönetmen André Marques’ın “Yulya” adlı filmi, İtalya’dan bir yapım olan Fabrizio Rinaldi’nin “Encounter”i, İmgiltereden bir yapım olan “Balcony”, Tucker Davila Wood’un “Duellum”u, Yönetmen Lariza Melo’nun  “The Cats”, Yunanistanlı yönetmen Vivian Papageorgiou’nun “Inner Land”, Tim Ellrich’ın “The Bathtub” adlı filmi, Bogdan Muresanu’nun “SPID” filmi ve Christophe Louis’un yeni yapımı “Age Of Unreason” bu filmlerden sadece birkaçı.

İstanbul Kısa Film Festivali

Programda, “Kurmaca, Belgesel, Canlandırma ve Deneysel” filmler yer alıyor. Festivale toplam 1690 film başvurdu. Kişisel başvuruların dışında, Fransa UNIFRANCE, Polonya Krakow Film Foundation, Almanya Goethe Institut, İtalya Roma Film Festival, İspanya Instıtuto Cervantes gibi film merkezleri tarafından seçilen kısa filmler de etkinliğin programında.

Festivale başvuran filmler, ön elemeden geçiyor. Ulusal kısa metrajlar, uzman sinemacılardan oluşan bir seçici kurul tarafından izlenerek her kategorinin birincisine “ Festival Başarı Plaketi” veriliyor. Bu yıl ülkemizden 54 film programa alındı. Uluslararası filmlerin sayısı ise 120.  Toplam 174 film izleyici ile buluşacak. Bu yılın seçici kurulu; Yapımcı Armağan Lale, Kurgu Yönetmeni Ayhan Ergürsel, Oyuncu Gizem Erdem, Sinema Yazarı Kaan Karsan ve Yönetmen Nihan Belgin den oluşuyor.

Festivalin kapanış ve ulusal yarışma ödül  töreni, 21Aralık, saat 18.00 de Fransız  Kültür Merkezi salonunda gerçekleştirilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Arkadaşlarınla Paylaş

Bir Cevap Yazın